Pojišťovny stále uplatňují amortizaci a neoprávněně tak krátí pojistné plnění poškozeným řidičům

01.04.2015 | , Finance.cz
POJIŠTĚNÍ


perex-img Zdroj: Finance.cz

I přes nález Ústavního soudu pojišťovny mnohdy odmítají poskytnout poškozenému plné odškodnění za škody způsobené při dopravní nehodě s poukazem na amortizaci náhradních dílů. Takový postup ovšem není správný a poškození motoristé mají šanci se úspěšně bránit. Právní pomoc nabízí neziskové organizace a poškození ji také mohou získat zdarma při sjednání povinného ručení. Klíčovou roli má právní pomoc v souvislosti s novým občanským zákoníkem také u škod na zdraví.

Rozhodnutí Ústavního soudu z března roku 2008 stanovilo v konkrétním případu pojišťovně povinnost uhradit poškozenému celou částku opravy automobilu. Pojišťovna totiž pojistné plnění krátila s odkazem na amortizaci náhradních dílů, s čímž poškozený nesouhlasil a domáhal se práva soudně. Věc se dostala až k Ústavnímu soudu, který se přiklonil na stranu poškozeného. Svůj nález odůvodnil tak, že pokud obnovení původního majetkového stavu není možné jinak než za použití nových náhradních dílů a oprava vozidla je provedena účelně a směřuje výlučně k odstranění následků škodné události, pak není možné přenášet povinnost k úhradě nákladů na uvedení věci do původního stavu na poškozeného. Praxe ale ukazuje, že se pojišťovny tímto nálezem mnohdy neřídí.

Pojišťovny se snaží amortizaci neoprávněně uplatňovat i nadále. „V naší spotřebitelské poradně se stále setkáváme se stížnostmi spotřebitelů na praxi českých pojišťoven, které i přes stanovisko Ústavního soudu neoprávněně krátí pojistné plnění z povinného ručení osobám, které nehodu nezavinily,“ upozorňuje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení časopisu dTest. „I když od vydání stanoviska Ústavního soudu do jisté míry poklesl počet stížností evidovaných poradnou dTestu, i nadále mnohé pojišťovny neplní poškozeným v souladu se zákonem a obohacují se tak o značné sumy právě na jejich účet,“ dodává Lukáš Zelený.


Amortizace a odškodnění dopravní nehody
Dopravní nehoda s nepojištěným vozidlem
Dopravní nehoda a spoluodpovědnost chodce při jeho pochybení

Případů, kdy pojišťovny nepřiznají plný nárok na opravu poškozeného automobilu, jsou tisíce ročně. A velmi často se hraje i o desetitisíce korun,“ potvrzuje situaci Kateřina Procházková, tisková mluvčí portálu Poradnaveritele.cz. „Pokud se poškozený řidič brání, obvykle má velkou šanci na úspěch. V řadě případů k soudu dokonce ani nedojde. Na naše výzvy k doplatku škodné události většinou pojišťovny reagují během několika dní pozitivně,“ dodává Kateřina procházková. Nejen amortizaci se pojišťovny snaží neoprávněně využít ke krácení pojistného. „Dalších záminek je celá řada. Od úplného zamítnutí výplaty kvůli údajně fingované nehodě přes zamítnutí či krácení z důvodu, že rozsah poškození neodpovídá nehodovému ději, nebo z důvodu přepočtu faktury dle ceníků a norem výrobce, kde pojišťovny kalkulují s druhovýrobou a nižšími sazbami servisu, až po krácení za dřívější kosmetická poškození zejména laku, což dle nového občanského zákoníku již nelze. Při plnění rozpočtem zase pojišťovny mnohdy určí plnění ve výši, za kterou málokdy lze vozidlo opravit,“ varuje Lukáš Fládr z občanského sdružení Pomoc poškozeným s tím, že výčet možných záminek ke krácení pojistného tímto rozhodně nekončí.

Kromě neziskových organizací je možné získat pomoc i u poskytovatele pojištění již při sjednání povinného ručení. „Pomoc poškozeným při dopravních nehodách nabízíme primárně pro naše klienty, kteří ji získávají zdarma. V rámci této pomoci jsou klientům k dispozici specializovaní právníci a zdarma pomohou získat od pojišťovny viníka maximum peněz,“ uvádí David Holý, marketingový ředitel ePojisteni.cz, největšího poskytovatele online pojištění v České republice. „Klíčovou roli může právní pomoc specialistů z ePojisteni.cz sehrát hlavně v případě nárokování odškodnění za zdravotní újmu. Náhrada za škody na zdraví bývá totiž často řádově vyšší než ta majetková. Současná právní úprava navíc díky novému občanskému zákoníku kompenzaci škod na zdraví nijak neomezuje a přináší poškozeným možnost získat vyšší finanční odškodnění,“ dodává David Holý s tím, že stanovení výše odškodného je velmi individuální a mnohdy obtížně stanovitelná, což s sebou nese potenciál soudních sporů o její výši. Právní pomoc u škod na zdraví je tedy pro poškozené klíčová.


Zdroj: LESENSKY.CZ

Autor článku

Redakce

Redakce  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: POJIŠTĚNÍ