Polsko má zájem o členství v projektu asijské banky AIIB

03.04.2015 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Varšava 3. dubna (ČTK) - Polsko vyjádřilo zájem stát se zakládajícím členem čínského projektu Asijské banky pro investice do infrastruktury (AIIB). Agentuře PAP to ve čtvrtek řekl náměstek polského ministra financí Artur Radziwill. Největší země střední Evropy se tím připojuje k rostoucí řadě členských států Evropské unie, které už do projektu nové mezinárodní rozvojové banky vstoupily nebo o členství projevily zájem. Ze zemí střední Evropy už tento týden oznámilo záměr vstoupit do AIIB Maďarsko.

Polsko poslalo sekretariátu AIIB dopis, v němž dalo najevo zájem připojit se ke skupině zakládajících členů, řekl náměstek. Tím by patřilo mezi země, které připraví návrh stanov instituce a dalších zakládajících dokumentů. Radziwill dodal, že o vstupu do banky definitivně rozhodne vláda po \"komplexním zhodnocení sjednaných článků stanov a podrobností o podmínkách členství\".

Účast v AIIB podle náměstka Polsku umožní maximalizovat výhody ze založení nové instituce pro polskou ekonomiku. Radziwill poukázal na perspektivu zlepšení podmínek podnikání pro polské firmy v Asii, včetně přednostního přístupu k investičním projektům a jejich financování. Polsko podle něj rovněž získá lepší pozici pro získávání nových asijských investorů.

Zakládajícími členy AIIB bude kromě řady asijských zemí například Británie, Německo, Francie, Itálie, Rakousko, Švýcarsko, Austrálie, Jižní Korea, Brazílie nebo Rusko. Výjimkou bude zřejmě Japonsko a vstup do AIIB odmítly Spojené státy, které navíc své spojence od vstupu do této instituce vesměs neúspěšně odrazovaly. Instituce má být oficiálně založena během tohoto roku

S projektem AIIB přišla v roce 2013 Čína jako s nástrojem pro financování výstavby silnic, železnic, elektráren či telekomunikačních sítí v Asii. Největším akcionářem v ní má být rovněž Čína, která také slíbila, že poskytne většinu počátečního kapitálu v celkové sumě 50 miliard dolarů (1,3 bilionu Kč).

Ochotu spolupracovat s AIIB vyjádřila i šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová. Spojené státy naopak v nové bance vidí konkurenta Světové banky a Japonskem vedené Asijské rozvojové banky (ADB). V očích Washingtonu je nová instituce pákou Pekingu pro rozšiřování jeho hospodářského vlivu ve světě.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK