\"Důvodem trestního oznámení je především snaha o vyvození odpovědnosti těch, kteří uvádějí a veřejně sdělují nepravdivé informace,\" uvedl advokát zastupující Tesco SW Tomáš Gřivna. Firma se podle něj dalšími právními kroky bude domáhat i náhrady způsobené materiální škody a satisfakce za údajné poškození dobrého jména. Podle Gřivny mohla být poškozena i ČR, zejména pokud jí na základě zprávy o auditu a vyvolaných pochybností o činnosti MMR nebudou poskytnuty plánované peníze z fondů EU.
Z článků v médiích podle Gřivny plyne, že i policie při svém zásahu na MMR stavěla své podezření na návrhu zprávy o auditu, který vypracoval auditní orgán MF. Neschválené a neprojednané závěry auditu se neoficiálně dostaly do médií.
\"Tesco SW je přesvědčena, že auditní zpráva obsahuje celou řadu nepřesných, zavádějících, tendenčních i zcela nepravdivých tvrzení, které značně zasahují do dobré pověsti společnosti,\" uvedla firma. Podle trestního oznámení mohlo v souvislosti se vznikem auditní zprávy dojít zejména k trestným činům zneužití pravomoci úřední osoby, maření úkolu úřední osoby z nedbalosti, vystavení nepravdivé zprávy, případně poškození finančních zájmů EU.
Protikorupční policie zasahovala na MMR 19. března. Detektivové na ministerstvu chtěli získat informace o IT zakázce na monitorovací systém, který by měl evidovat evropské dotace do roku 2020. Audit systému si podle náměstka ministra financí Lukáše Wagenknechta loni v říjnu vyžádala Evropská komise.