V září 2011 se železná ruda prodávala až za 181 amerických dolarů za tunu. V září 2013 stála už jen 100 dolarů a v poklesu pokračovala i v dalších měsících. Minulý týden stála méně než 48 dolarů za tunu, což je výrazně pod 60 dolary za tunu, se kterými počítá revize australského rozpočtu z loňského prosince.
Hockey v dnes zveřejněném rozhovoru s listem The Australian Financial Review uvedl, že v rozpočtu na příští rok bude počítat s propadem ceny železné rudy až na 35 dolarů za tunu. S každým snížením o deset dolarů podle něj přichází australská ekonomika o zhruba 2,5 miliardy dolarů v příjmech ročně.
Pokles cen rudy se spojuje s klesající poptávkou po této surovině v Číně, ale také s rostoucí těžbou. Hockey přitom zpochybnil kroky těžebních gigantů Rio Tinto a BHP Billiton, kteří prý zvyšovali produkci rudy, aby se zbavili soupeřů. Velcí čínští producenti rudy ale produkci neomezili, což Rio Tinto a BHP údajně předjímaly. Teď je na jejich vedení, aby vysvětlilo, proč.
\"Podle mě je dost těžké vidět výkonným ředitelům do hlavy, protože mnoho z nich přemýšlí dost krátkodobě,\" prohlásil v rozhovoru. Návrh federálního rozpočtu na příští fiskální rok předloží ministr 12. května. Hockey chce vrátit schodkový rozpočet zpět k přebytku, už teď ale naznačil, že tyto plány naberou zpoždění.