Insolvenční správce prodej zhodnotil jako rychlý a úspěšný, věřitelský výbor podle něj nabídnutou cenu akceptoval jako vyhovující. \"V podniku jsme nemuseli propouštět. Věřitelé mají reálnou šanci dostat alespoň část svých pohledávek,\" řekl Jánošík.
Celková částka získaná z prodeje majetku strojíren podle něj bude záležet na výsledku soudního sporu se společností Senvion v Německu, v němž EXCON Steel požaduje náhradu škody 104,6 milionu korun.
Po úpadci žádá zhruba 190 věřitelů 698 milionů korun. Insolvenční správce upozornil na to, že řada pohledávek byla přihlášena jako takzvaně podmíněných, takže je pravděpodobné, že výsledná suma pohledávek k vypořádání bude nakonec nižší.
Do problémů se strojírny dostaly loni zejména kvůli nevydařenému kontraktu na výrobu konstrukcí pro větrné elektrárny pro německou firmu. Kvůli neodebrání a neuhrazení téměř poloviny zakázky se EXCON Steel dostala do platební neschopnosti. Náhrada škody se řeší u soudu v Hamburku.
V insolvenci se EXCON Steel ocitla loni v červenci. Soud firmě v srpnu povolil řešit úpadek reorganizací. Firma ale žádný reorganizační plán nepředložila a v lednu sama požádala Městský soud v Praze o prohlášení konkurzu. V únoru správce vyhlásil výběrové řízení na prodej podniku.
Firma byla v minulosti součástí kolosu hradeckých strojíren ZVU, z nichž se vydělila při restrukturalizaci ZVU v roce 1997 pod názvem ZVU Chemie. V roce 1999 ZVU Chemii koupila rakouská Böhler Hochdrucktechnik, v roce 2001 ZVU Chemie zkrachovala. O dva roky později podnik v rámci konkurzu ZVU Chemie koupila pražská inženýrská skupina EXCON.