\"Řeší se, zda náš postup byl podle práva či nikoliv, je to stěžejní věc,\" řekl ČTK Rafaj.
ÚOHS v případech kartelových dohod obvykle zajišťuje důkazy díky přepadovým šetřením v sídle firem. Tento postup před časem napadly v jednom konkrétním případě Delta Pekárny. Evropský soud pro lidská práva loni v říjnu uznal stížnost firmy, že české úřady inspekcí v jejích kancelářích před 11 lety bez soudního povolení porušily Evropskou úmluvu o ochraně lidských práv. Česká republika má zaplatit firmě odškodné 5000 eur (138.000 Kč). Od té doby vedou právníci spory, zda rozsudek má platnost na všechny inspekce ÚOHS či nikoliv.
ÚOHS po zhruba půlroční přestávce letos v březnu oznámil, že znovu začne dělat přepadová šetření. Z analýzy, kterou si udělal, údajně vyplynulo, že v kontrolách firem může pokračovat.
Podle Rafaje žaloba v případě údajného kartelu firem zdržela vydání rozhodnutí. Až soud případ rozhodne, je úřad připraven řízení ukončit vydáním rozhodnutí. ÚOHS vede několik souvisejících řízení, jehož účastníky je kolem 20 firem.
Případem se úřad zabývá od roku 2013. Na začátku podezíral společnosti EUROVIA CS, Strabag, SWIETELSKY stavební, K-building CB a SaM silnice a mosty. Případ se ale postupně výrazně rozrostl.
V případě, že ÚOHS kartel prokáže, hrozí firmám pokuty v řádu desítek milionů korun. Při určování výše případné pokuty ÚOHS bere zřetel na dobu trvání kartelu a také na obrat jednotlivých firem. V minulosti antimonopolní úřad opakovaně uváděl, že kartelové dohody mezi firmami považuje za jeden z nejzávažnějších přečinů proti hospodářské soutěži.