Hospodářský růst podle asociace bude provázen velmi nízkou inflací a dalším mírným poklesem nezaměstnanosti. \"Růst české ekonomiky zůstává podstatně slabší, než jsme byli zvyklí pozorovat v minulé dekádě, stojí ale na solidních základech. Ze strany domácí poptávky ho podporují spotřeba i investice,\" uvedl hlavní ekonom UniCredit Pavel Sobíšek.
Hlavní ekonomka ČBA Eva Zamrazilová upozornila, že vzhledem k zastavení pádu cen ropy se česká ekonomika vyhnula deflaci. \"Cenový vývoj společně s pokračujícím růstem svědčí pro to, že další uvolňování měnových podmínek není potřebné. V roce 2015 nečekáme žádné překvapující kroky měnové politiky,\" uvedla.
Letos by tak podle odhadů asociace měla být průměrná míra inflace 0,3 procenta a až v příštím roce se díky odeznění meziročního vlivu nižších cen ropy postupně přiblíží ke dvěma procentům. Pro rok 2016 počítá ČBA s průměrnou mírou inflace 1,7 procenta.
Ministerstvo financí v nové makroekonomické prognóze nadále počítá v letošním roce s růstem ekonomiky o 2,7 procenta a příští rok o 2,5 procenta. Česká národní banka v prognóze z počátku února zlepšila odhad vývoje české ekonomiky v letošním roce na 2,6 procenta. Zlepšila i výhled růstu hrubého domácího produktu pro příští rok na tři procenta.
ČBA zveřejňuje predikci pravidelně jednou za čtvrtletí. Aktuální prognóza vznikla na základě příspěvků analytiků Raiffeisenbank, ČSOB, GE Money Bank, UniCredit Bank, České spořitelny, J&T Banky, Komerční banky a ING Bank.
Ukazatel 2015 2016 Růst reálného HDP (%) 2,4 2,7 Podíl nezaměstnaných osob (MPSV): průměr (%) 6,9 6,6 Míra inflace: CPI (%) průměr 0,3 1,7 Vládní deficit/přebytek (% HDP) -2,4 -2,0 Vládní dluh (% HDP) 42,3 42,7 Růst reálného HDP v eurozóně (%) 1,3 1,6 Směnný kurz CZK/EUR: průměr 27,5 27,3 Cena ropy (USD za barel): BRENT průměr 58 70 Růst bankovních úvěrů domácnostem (%) 4,5 4,6 Růst bankovních úvěrů (nefinančním) podnikům (%) 4,0 4,5
Zdroj: ČBA