Sobotka: Česko by mělo v květnu začít čerpat EU fondy

19.04.2015 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 19. dubna (ČTK) - Spory kolem monitorovacího systému evropských fondů neznamenají, že je zastavena možnost čerpat evropské fondy, míní premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Proces čerpání fondů by se podle něj měl rozjet v květnu. Ministerský předseda to dnes řekl v diskusním pořadu České televize \"Otázky Václava Moravce\". O monitorovací systém se přou ministerstvo financí a ministerstvo pro místní rozvoj.

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO) v pátek oznámila, že Česko nemůže zahájit čerpání peněz z fondů EU. Důvodem je podle ní zpráva z auditu monitorovacího systému evropských fondů MS2014+, která použití systému pozastavila. Audit týmu ministerstva financí označila za neprofesionální a opřený o spekulace. Ministerstvo financí vedené šéfem ANO Andrejem Babišem si za auditem stojí.

Podle Šlechtové je monitorovací systém pro čerpání dotací z EU nenahraditelný. \"Bez tohoto systému Česká republika nemůže čerpat finanční prostředky z EU ve výši 650 miliard korun. Systém je klíčový, aby byly vyhlašovány první výzvy, aby řídící orgány do něj mohly vkládat data,\" uvedla v pátek ministryně.

Sobotka dnes v ČT uvedl, že bude chtít, aby obě ministerstva postupovala tak, aby nedošlo ke zdržení v čerpání fondů. Věc bude ve středu řešit vláda. Informační systém je podle Sobotky připraven a bude možné do něj od května vkládat výzvy. Operační programy mají zatím připravené čtyři resorty.

\"V tuhle chvíli řešíme problém, který jsme zdědili z minulosti,\" nechal se také slyšet premiér, podle něhož začal být monitorovací systém evropských fondů pořizován ještě za dvojice předchozích vlád. Předseda ODS Petr Fiala premiéra obvinil z toho, že jeho vláda vše, co nefunguje, přisuzuje předchozím kabinetům. Sobotkova vláda podle něj nedokázala připravit podmínky, aby Česko mohlo účinně čerpat evropské fondy.

Monitorovací systém evropských strukturálních a investičních fondů pro období 2014-2020 nahrazuje nynější tři rozdílné systémy řízené třemi ministerstvy a centrální zastřešující systém. Řídící orgány prostřednictvím systému budou vyhlašovat výzvy a přijímat konkrétní projekty.

Výběrové řízení na tvorbu systému, poskytování služeb a servisní podpory a rozvoj aplikace v roce 2013 vyhrála za 567 milionů korun firma Tesco SW. Systém MS2014+ by měl, byť po roce 2020 v omezené míře, fungovat do roku 2030. O monitorovací systém se zajímá i policie. Údajně reagovala právě na předběžné závěry auditu ministerstva financí, podle nichž provázelo výběrové řízení množství chyb.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK