Česko má podle mluvčího pošty Matyáše Vitíka nejnižší počet partnerských poboček, tzv. franšíz, v Evropě. Zatímco v ČR provozují v současnosti smluvní partneři pod značkou České pošty jen 1,5 procenta pošt, v Německu je to téměř 100 procent a v Rakousku 71 procent.
\"Plánovaný desetiletý proces v ČR vychází ze zahraničních zkušeností a zároveň z reálných možností České pošty jej realizovat. Jde o proces, který není jednostranný, a nezáleží pouze na České poště, ale také na partnerech, s nimiž bude každou konkrétní pobočku řešit,\" dodal Vitík. Původně pošta zvažovala, že převede většinu poboček na partnery již do roku 2020.
Při plánování časového rámce pošta brala v úvahu také fakt, že je třeba veškeré činnosti realizovat tak, aby nebyl ovlivněn chod jednotlivých obcí a i nadále zajištěn sociální rozměr, který plní Česká pošta ve vztahu k obyvatelům daných obcí i k vlastním zaměstnancům. Pošta projekt projednala se zástupci Svazu měst a obcí, Sdružení místních samospráv a Spolku pro obnovu venkova.
Pošta jako držitel poštovní licence musí plnit kritéria pro dostupnost poboček. Celkový počet pošt podle těchto kritérií nesmí klesnout pod 2100, což je o 1100 poboček méně, než má podnik v současnosti. Ministr vnitra Milan Chovanec v minulosti uvedl, že chce současný rozsah poštovní sítě zachovat.
České poště loni klesl zisk před zdaněním o pětinu na 241 milionů korun. Tržby se snížily zhruba o půl miliardy na 19 miliard Kč. Důvodem byl pokračující pokles objemu listovních zásilek. Pošta ke konci minulého roku zaměstnávala 31.742 lidí.
jsa rot