Index podnikatelské nálady v dubnu stoupl na 108,6 bodu z březnových 107,9 bodu a dostal se nejvýše od loňského června. Analytici v anketě agentury Reuters očekávali nárůst na 108,4 bodu.
Mnichovský institut sestavuje index nálady na základě měsíčního průzkumu mezi přibližně 7000 firmami. Podnikatelé ocenili mimo jiné nižší ceny ropy a slabší kurz eura.
\"Německá ekonomika pokračuje v rozmachu,\" citovala agentura DPA šéfa Ifo Hanse-Wernera Sinna.
Firmy v dubnu lépe hodnotily svoji současnou situaci. Její dílčí ukazatel se proti březnu zvýšil nečekaně výrazně o 1,8 bodu na 113,9 bodu. Ve výhledu na příštího půl roku jsou ale firmy překvapivě pesimističtější. Ukazatel podnikatelských očekávání klesl o 0,4 bodu na 103,5 bodu, ačkoliv se čekal nárůst.
Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá i řada českých podniků. Loni vykázala růst o 1,6 procenta, což bylo nejrychlejší tempo za poslední tři roky.
Německá vláda ve středu zvýšila odhad letošního růstu domácí ekonomiky na 1,8 procenta a se stejným tempem růstu počítá i příští rok. Předchozí prognózy předpokládaly, že hrubý domácí produkt Německa se v letošním roce zvýší o 1,5 procenta a napřesrok o 1,6 procenta.