Dostat se na práva UK bude od letoška složitější

21.01.2005 | , VysokéŠkoly.cz
Studentské centrum


perex-img Zdroj: Finance.cz

Zájemci o studium na Právnické fakultě Univerzity Karlovy, pozor! Letos se udály poměrně výrazné změny, týkající se přijímacího řízení.

Zájemci o studium na Právnické fakultě Univerzity Karlovy, pozor! Letos se udály poměrně výrazné změny, týkající se přijímacího řízení.

Každý humanitně zaměřený student hlásící se na práva už určitě podle nejrůznějších statistik zaregistroval, že na Právnickou fakultu v Praze není takový "nával" jako na stejný obor v Brně, kde je počet uchazečů takřka dvojnásobný. Jedním z důvodů menšího zájmu je i fakt, že příprava na přijímací zkoušky do Prahy je daleko náročnější. A obzvlášť letos.

Zatímco loni Právnická fakulta v Praze automaticky zasílala všem uchazečům o studium nejpozději měsíc před přijímacími zkouškami soubor 2000 otázek, z nichž se pak 80 procent objevilo u zkoušek, teď je tomu úplně jinak. Ti, kteří mají o studium zájem, budou moct pouze nahlédnout do vzorových neboli modelových otázek, které jsou k dispozici na vrátnici fakulty a na internetu. Proděkan Hřebejk k tomu řekl: "Ustoupili jsme od tohoto systému, protože hodně uchazečů se látku učilo zpaměti a zkoušky přestaly mít rozlišovací hodnotu."

Na rozdíl od Právnické fakulty Masarykovy university v Brně, kde k přijetí stačí mít něco v hlavě a pochopit, na jakém principu "fungují" testy studijních předpokladů, přijímací zkoušky v Praze testují také znalosti ze střední školy.

Skládají se ze tří částí:
1) Otázky z okruhů: negace, sylogismy, pravdivost výroku a formální logika.
2) Test všeobecného přehledu zaměřený na historii, politický zeměpis, základní pojmy ekonomie, kultury, pochopení významu cizích slov a terminologie z vybraných zákonů (ústava, Listina základních práv a svobod, zákon o vysokých školách, Občanský a Obchodní zákoník, Zákoník práce, trestní zákon, zákon o obcích nebo zákon o krajích).
3) Test všeobecného předpokladu pro vysokoškolské studium zjišťující úroveň verbálního, numerického, symbolického a analytického myšlení, prostorovou představivost a úsudek.

Dostat se na Právnickou fakultu Univerzity Karlovy není nemožné. Úspěch u přijímaček ale závisí také na důkladné přípravě. Tu mimo jiné poskytují přípravné kurzy, které fakulta sice nepořádá, ale zajišťují je například společnosti Sokrates a Tutor. Mnoho lidí tento způsob přípravy považuje za ztrátu peněz i času, ale statistiky hovoří jasně: 56 ze 133 absolventů přípravného kurzu společnosti Tutor se minulý rok na práva do Prahy opravdu dostalo. Je ovšem jasné, že ani absolvování třeba pěti kurzů vám přijetí nezaručí stoprocentně.

Není ale třeba zoufat, pokud se vám sen nesplní a nedostane se do Prahy ani na odvolání. Pro ty, kteří prošli přijímacími zkouškami a nebyli přijati pro nedostatek míst, je připravený roční placený program za 35 000 Kč. Má-li student po skončení programu zájem o řádné neplacené studium na fakultě, musí vykonat všechny zkoušky s průměrem 1,5 a následující rok znova projít přijímacím řízením.

Na závěr přidávám ještě pár čísel, která napoví mnohé o šancích na přijetí.
Právnická fakulta UK je na 12. místě (z celkového počtu všech státních vysokých škol u nás) s nejmenšími šancemi na přijetí. Úspěšnost uchazečů je 18,2 procenta. Ze 3968 přihlášených, kteří se dostavili k přijímacímu řízení minulý školní rok, bylo přijato 723 studentů. Letos se fakulta chystá přijmout 550 studentů plus každého následujícího, který dosáhne u testu stejný počet bodů jako 550. přijatý.

Jakékoliv další informace je možné získat na adrese www.prf.cuni.cz nebo zasláním emailu: office@prf.cuni.cz

zdroj: PRÁVO


Materiál byl převzat ze zpravodajského a informačního serveru VYSOKESKOLY.CZ.

Autor článku

Markéta Chalupová