Řízení v této věci evropská exekutiva zahájila loni v létě na základě stížnosti Česko-německé horské nemocnice Krkonoše s.r.o. z Vrchlabí, kde jako ředitel působí někdejší senátor za ČSSD a poté SPOZ Vladimír Dryml. Firma si v zásadě stěžovala, že veřejné nemocnice dostávají od kraje více peněz než soukromé zařízení.
Komise nakonec v tomto případě ani neposuzovala případnou slučitelnost státní podpory s evropskými pravidly. O státní podporu se podle názoru evropské exekutivy vůbec nejedná, protože hlavní činností krajských nemocnic je poskytování lékařské péče lidem v jejich spádové oblasti.
Není také známo, že by v regionu existovaly významné přeshraniční investice do nemocničních zařízení nebo že by zde zakládaly zdravotnická zařízení firmy z jiných členských zemí osmadvacítky.
Rozhodnutí bylo dnes oznámeno společně s šesti dalšími podobnými případy z Německa, Nizozemska a Británie. Stanou se pro unijní státy a strany možných sporů jedním z vodítek při určování, o kterých případech nemusí Evropská komise vůbec rozhodovat.
Diplomaté ale upozorňují, že zatím nemají v rukou oficiální odůvodnění komise. Není tak zatím úplně jasné, jak dalece precedenční nynější rozhodnutí nakonec bude.
jd ank