Jourová: Znát pravdu o monitorovacím systému je v zájmu ČR i EU

30.04.2015 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brusel 30. dubna (zpravodaj ČTK) - V zájmu České republiky i Evropské komise je, aby se o českém monitorovacím systému evropských fondů zjistila pravda, řekla dnes eurokomisařka a někdejší ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová. Nechtěla ale nijak komentovat rozhodnutí české vlády, která se nedávno usnesla, že náklady na systém v řádu stovek milionů raději uhradí z rozpočtu, aby nebylo ohroženo čerpání miliardových částek z fondů EU.

Monitorovací systém MS2014+ je nutný kvůli čerpání evropských peněz v současném víceletém období. Podle auditu ministerstva financí, který už dostala Evropská komise, ale výběrové řízení na tvorbu tohoto systému provázela řada chyb. Poslaneckou sněmovnu kvůli kauze čeká mimořádná schůze.

Ministerstvo pro místní rozvoj se proti výsledkům auditu ohradilo a vláda se rozhodla raději systém financovat sama. Podle diplomatických zdrojů by kauza neměla ohrozit schvalování českých operačních programů. První z nich už byl ostatně schválen ve středu, u dvou dalších se příslušný krok komise čeká v nejbližších dnech.

\"Bylo by dobře, kdyby se ta věc skutečně došetřila a zjistila se pravda, jak to vlastně s monitorovacím systémem bylo. Je v zájmu státu a nakonec i Evropské komise to zjistit,\" řekla dnes ČTK Jourová.

Krok české vlády eurokomisařka ale komentovat nechtěla. \"Obecně platí, že pokud se nezjistí pochybení a jde o uznatelný výdaj, tak je možné to platit z evropských fondů,\" připomněla.

Monitorovací systém evropských strukturálních a investičních fondů pro období 2014-2020, který nahrazuje nynější tři rozdílné systémy řízené třemi ministerstvy a centrální zastřešující systém, je pro čerpání peněz z fondů EU klíčový. Právě prostřednictvím něj budou řídící orgány jednotlivých operačních programů vyhlašovat výzvy k předkládání žádostí a přijímat konkrétní projekty.

Česká republika může do roku 2020 čerpat z různých evropských fondů až 23,83 miliardy eur, tedy zhruba 652 miliard Kč.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK