Světové ceny ropy se od června snížily o téměř polovinu. Může za to kombinace vysokých dodávek suroviny na trh a nízké poptávky. Propad cen donutil těžební firmy snížit výdaje a odstavit některá těžební zařízení.
Exxon uvedl, že těžba ropy a zemního plynu v prvním čtvrtletí stoupla meziročně o 97.000 barelů na 4,2 milionu barelů ropného ekvivalentu denně. Příjmy se snížily na 67,62 miliardy USD z loňských 106,77 miliardy USD. Exxonu se však podařilo překonat očekávání analytiků. Zisk na akcii činil 1,17 dolaru, zatímco analytici dotazovaní agenturou Thomson Reuters čekali zisk na akcii pouze 83 centů při příjmech 56,39 miliardy USD.
Divize průzkumu a těžby ropy v USA byla v prvním čtvrtletí ztrátová, Těžba mimo USA zůstává zisková, zisk se však snížil o více než polovinu. Zisk v divizi rafinace a prodeje vzrostl.
Firma ConocoPhillips upozornila, že bez započtení mimořádných položek, včetně daňového zvýhodnění, hospodařila se ztrátou 222 milionů USD, tedy 18 centů na akcii. Analytici dotazovaní agenturou Thomson Reuters očekávali v průměru ztrátu 19 centů na akcii. Firmě se však podařilo zvýšit těžbu o 80.000 barelů na 1,6 milionu barelů ropného ekvivalentu denně. Tento údaj ale nezahrnuje aktivity firmy v Libyi.
Levnější ropa trápí i další ropné firmy. Pokles zisku zaznamenaly rovněž BP a Total. Zisk Royal Dutch Shell sice vzrostl, důvodem však byla skutečnost, že loni zisk firmy výrazně snížily vysoké mimořádné náklady.