Současná technologie úpravy vody podle radní po většinu roku vyhovuje požadavkům na kvalitu pitné vody. Nedokáže ale účinně zachytit a zpracovat některé škodlivé látky, třeba pesticidy ze zemědělské produkce. \"V určitém období roku navíc dochází k výkyvům v kvalitě surové vody, které mají negativní dopad i na kvalitu vyrobené pitné vody,\" tvrdí Plamínková. Jde o kvalitu vody, která přichází z vodárenské nádrže Švihov.
Z technické studie vyplynulo několik možných způsobů modernizace čistírny. Ve všech případech jde čištění skrze aktivní uhlí. Náklady se pohybují v rozmezí mezi 600 miliony a více než miliardou korun. Ve hře je buď výstavba nové haly o rozměrech jednoho hektaru, nebo úprava hal stávajících. O konečné podobě se bude rozhodovat v druhé polovině letošního roku.
Kromě Želivky dodává pitnou vodu do Prahy i zdroj Káraný. Vodu z Želivky navíc odebírají i Středočeši a lidé na Vysočině. Úpravna vody Želivka, která je největším provozem svého druhu v zemi, vyrobila za čtyři desítky let přes čtyři miliardy metrů krychlových pitné vody. Svým maximálním výkonem 7000 litrů za sekundu se řadí k největším úpravnám vody v Evropě.