Ministři zmíněných zemí prohlásili, že požádají Evropskou komisi, aby změnila systém DPH, který je podle rakouského ministra financí Hanse Jörga Schellinga \"neefektivní a je nutné jej změnit\". Podle českého ministra financí Andreje Babiše, kterého citoval Reuters, stojí podvody s DPH členské státy EU zhruba 50 miliard eur ročně (1,4 bilionu Kč).
K iniciativě, která vznikla z podnětu Prahy a Vídně, se podle Schellinga přidá zhruba desítka států.
Schelling by přitom byl pro to, aby státy mohly uplatňovat režim přenesení daňové povinnosti. V tomto režimu doplňuje a přiznává DPH odběratel, zatímco při standardním prodeji přiznává DPH prodejce. Opatření se netýká koncových drobných spotřebitelů, ale promítá se na úrovni plátců DPH, tedy firem a podnikatelů.
Rakousko v této záležitosti v Bruselu dvakrát narazilo na odpor. Schelling navrhl, aby komise umožnila Rakousku a Česku vyzkoušet změny v pilotních programech.
Maďarský ministr hospodářství Mihály Varga agentuře MTI sdělil, že cílem dnešního setkání ve Vídni bylo koordinovat úsilí, které by umožnilo společné zavedení režimu přenesení daňové povinnosti na některé skupiny výrobků. Rozhovory prý budou pokračovat tento měsíc v Bruselu a na červnové schůzce ministrů hospodářství a financí (ECOFIN).
K iniciativě byly podle Vargy přizvány Polsko a Rumunsko, jednání se ale nezúčastnily. Německo se rozhovorů zúčastnilo coby pozorovatel.
Vyjádření komise se zatím nepodařilo získat, napsal Reuters.