Současně však měnový fond vyjádřil obavy z možného oslabení růstu, pokud politici v regionu nepřijdou s nutnými změnami. V příštím roce pak má tempo růstu hrubého domácího produktu (HDP) regionu mírně zpomalit a dostat se na 5,5 procenta.
Loni asijská ekonomika vykázala růst o 5,5 procenta po růstu o 5,9 procenta v roce 2013. Oslabení způsobilo hlavně zpomalení v Číně, která je druhou největší ekonomikou světa.
Odhady pro jednotlivé země regionu se přitom výrazně liší. MMF upozornil na pokles cen ropy a dalších komodit, který škodí velkým producentským zemím. Naopak pro velké dovozce, jako je Japonsko, Čína a Tchaj-wan, je pokles cen ropy dobrou zprávou.
Z asijských ekonomik očekává MMF letos nejvyšší růst v Barmě, a to o 8,3 procenta. Ekonomika Indie se má zvýšit o 7,5 procenta, Číny o 6,8 procenta a Japonska o jedno procento.
Japonsko je třetí největší ekonomikou světa. Země nyní vykazuje známky oživení z loňské recese, způsobené zvýšením daně z obratu. Zpráva MMF uvádí, že růst v Japonsku zůstane mírný, mohl by se však zlepšit v případě zavedení agresivnějších opatření na zlepšení produktivity.
Navzdory zpomalení zůstává Čína hlavním tahounem růstu globálního HDP, na kterém má větší podíl než zbývající země Asie dohromady. Pro další vývoj ekonomiky v zemi je ale podle MMF důležité zavedení reforem, které by posílily produktivitu, domácí spotřebu a služby a snížily závislost na obchodu a investicích.