Téma týdne: Investice do dětí se vyplácí
Říká se, že každé dítě je nadané na něco jiného. Pokud každý den „musíte“ shlédnout dvojí představení, podívat se na skvělou výstavu nebo si poslechnout koncert předváděný na nově koupených kastrolech s dvojím dnem, je to jasné – vaše dítě má umělecké nadání.
Už dávno skončily doby, kdy se lidé s uměleckými sklony považovali za komedianty. Nyní se rodiče spíše snaží talent svých dětí rozvíjet. Časopis Psychological Science dokonce v srpnu přinesl zajímavou studii vědců z University of Toronto, ve které se uvádí, že zapojení dětí do uměleckých kroužků pomáhá zvyšovat IQ.
Pokud je vaše ratolest šikovná v nějakém uměleckém oboru, zkuste se informovat v místní mateřské škole, škole, DDM nebo Centru volného času, které kroužky jsou nabízeny. Budete až překvapeni širokou nabídkou. Oblíbená flétna z dob minulých je sice stále aktuální, ale čím dál více narazíte na spíše netradiční kroužky, mezi které můžeme zařadit aranžování květin nebo uměleckou fotografii.
Pro lepší přehlednost si uvedeme základní typy uměleckých kroužků:
-
hra na hudební nástroje (kytara, piano, flétna…)
-
zpěv
-
dramatický kroužek
-
taneční kroužek
-
recitační kroužek
-
keramický kroužek
-
výtvarný kroužek (malba, kresba)
-
umělecká fotografie
-
a další.
Ceny kurzů se hodně liší. Nejlevnější jsou většinou kroužky, které pořádá přímo škola. Zápisné se platí buď půlročně nebo za hodinu (případně 45 minut). Připravte se, že v průměru zaplatíte 500 – 2000 Kč za půlrok. Dráž Vás přijdou kurzy do kterých je potřeba platit spotřební materiál (keramický, výtvarný kroužek). Nesmíme také zapomenout na počáteční investici v podobě základních pomůcek. Zvláště v případě hry na hudební nástroje nebo fotografování se může jednat o nezanedbatelné částky.
Teď je na čase zamyslet se nad tím, jakým způsobem se nám tyto peníze vrátí zpět. Asi se mnou budete souhlasit, že v dnešní době je celkem neocenitelné, pokud naše dítě má nějaký vážný koníček a netráví veškerý volný čas na ulici.
Co ale pokud se potomek rozhodne, že se koníček stane jeho povoláním? Nyní existuje spousta škol, která se přímo zaměřuje na různé umělecké směry.
Problematičtější asi bude uplatnění po absolvování školy. Jaká povolání jsou určena pro lidi se sklony k umění. Pokud se z dítěte nestane akademický malíř, umělecké cítění se dobře využije při pracích v reklamních agenturách nebo v grafických centrech. Nemusíte ani zoufat z toho, že angažmá v Národním divadle nevyšlo. Čím dál více herců se věnuje alternativním povoláním, ve kterých dokážou uplatnit své schopnosti. Při moderování nebo při různých prezentacích jsou dokonce vyžadovány.
Stále ale bohužel platí, že umělecké povolání je spojované s vysokou mírou rizika. Pokud jste špičkový herec, baletka nebo operní zpěvkyně, o peníze a pravidelný příjem se bát nemusíte. Pokud ale sklouznete k šedému průměru a odmítnete dělat žádné jiné povolání, budete asi odsouzení k věčnému stresu a problému s uplatněním. Pro umělecký založené lidi je asi práce více než pouze povinnost. Proto je možná pro nás „méně nadané“, tak těžké pochopit jejích motivy – a to je také dobře.
Další finanční tipy a triky naleznete na www.finance.cz/aktuality.