Čína snížila úrokové sazby potřetí za půl roku

10.05.2015 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Peking 10. května (ČTK) - Čínská centrální banka dnes snížila své úrokové sazby potřetí za půl roku. Snaží se tak snížit úvěrové náklady domácích firem, a posílit tím hospodářský růst, jehož tempo je nyní nejpomalejší za zhruba čtvrt století. Čína je druhá největší ekonomika světa po Spojených státech.

Banka oznámila, že od 11. května snižuje jednoletou výpůjční sazbu o 0,25 procentního bodu na 5,10 procenta. Jednoletou depozitní sazbu zredukovala rovněž o čtvrt procentního bodu na 2,25 procenta.

\"Čínská ekonomika nadále čelí relativně velkému tlaku na zpomalení,\" citovala centrální banku agentura Reuters. \"Úroveň domácích cen zároveň zůstává nízká a reálné úrokové sazby jsou stále vyšší, než je historický průměr,\" dodala.

Hrubý domácí produkt Číny loni stoupl o 7,4 procenta, tedy nejpomalejším tempem za posledních 24 let. V prvním čtvrtletí se růstové tempo dál zvolnilo na sedm procent a podobný výsledek se čeká v celém tomto roce. Tento týden potvrdily pokračující útlum slabé údaje o čínském zahraničním obchodu a inflaci.

Ke zpomalování růstu čínské ekonomiky přispívá vládní strategie reorientace hospodářství. Peking se snaží omezit závislost ekonomiky na investicích a zahraničním obchodu a podporovat hospodářský růst založený na domácí spotřebě.

Čínský prezident Si Ťin-pching již loni prohlásil, že Čína si musí zvyknout na pomalejší tempo růstu domácí ekonomiky. Peking nicméně během loňského roku představil řadu stimulačních opatření zahrnujících investice do infrastruktury či snížení úrokových sazeb. Signalizoval tak obavy z politicky nebezpečného úbytku pracovních míst.

Centrální banka snížila své sazby v listopadu a poté počátkem března. Ekonomové vesměs očekávají, že úroky se letos dál sníží a zmírní se i požadavky na minimální rezervy komerčních bank, které za posledního půl roku centrální banka snížila již pětkrát.

Centrální banka dnes také udělala další krok k uvolnění tržních úrokových sazeb, když zvýšila strop pro tržní depozitní sazby na 1,5násobek své referenční sazby. Bylo to nejvýraznější zvýšení tohoto stropu od počátku reforem finančního trhu v roce 2012.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK