\"Proti současné populaci chrousta maďalového již nelze nic dělat. Obžírá listy stromů, které devastuje. Brzy se chrousti ukryjí pod zem, nakladou larvy a uhynou. Další chrousti vylétnou až za čtyři roky, tedy v roce 2019,\" uvedl. Řekl, že tento hmyz lze účinně likvidovat postřiky jen v době rojení a bude tedy nutné si na něj počkat a doufat, že kraj změní názor.
Lesníci navrhovali letecké postřiky ve čtyřech lokalitách v okolí Bzence, které mají celkovou rozlohu 3360 hektarů. O povolení postřiků vyjednávali s krajem od loňského května, kdy se předpokládalo, že problémy s chrousty nastanou na jaře 2015. Pracovníci ochrany přírody krajského úřadu ale poukazují na to, že by postřiky hubily i chráněný hmyz žijící v okolí Bzence. Jde o přírodně cennou oblast nazývanou Moravská Sahara.
S chrousty se tato lokalita potýká již od svého zalesnění v 19. století. Jde o oblast tzv. vátých písků, v níž byly kdysi zaznamenány písečné bouře. Pak ji ale lesníci osázeli.
Za uplynulých 14 let zničili chrousti na Hodonínsku asi 275 hektarů lesa. Letecké postřiky snížily jejich populaci v letech 1999 a 2003. V květnu 2012 zničil požár 165 hektarů lesa na Moravské Sahaře. Šlo o největší přírodní požár v novodobé historii ČR. Jeho příčinu se nepodařilo zjistit. Právě obnovu této lokality komplikují přemnožení chrousti.