Doporučení pro ČR mají letos jen čtyři body, a to proti loňským bodům sedmi. Nová komise Jeana-Claudea Junckera se snaží celý proces koordinace evropského hospodářství racionalizovat a soustředit se především na oblasti klíčové pro podporu konkurenceschopnosti a ekonomického růstu.
Z celoevropského pohledu je pro Prahu podstatné, že podle komise není ČR v makroekonomické nerovnováze, ani vůči ní není vedeno řízení kvůli nadměrnému, tedy více než tříprocentnímu deficitu.
Přesto by Česko mělo v příštím roce svůj deficit snížit o půl procenta, doporučuje komise. Pro Prahu ale neměl být problém tento bod splnit, nedávná jarní makroekonomická předpověď samotné komise předpokládá pro ČR letošní schodek ve výši dvou procent a v roce 2016 ve výši 1,5 procenta.
Zapracovat by ale podle názoru evropské exekutivy bylo potřeba na dalším zlepšení efektivity a snižování nákladu českého zdravotnického systému. Doporučováno je také spuštění antikorupčního plánu a prosazení kroků k vyšší průhlednosti a výkonnosti systému veřejných zakázek, doporučen je jmenovitě vznik centrálního registru veřejných smluv.
Česko by podle názoru evropské exekutivy také mělo snížit daňovou zátěž nízkopříjmových skupin a přesunout zdanění do jiných oblastí.
Doporučeno je také další zlepšení předškolní péče o děti, ale též reforma vysokého školství. Zajištěno by mělo být odpovídající vzdělávání učitelů i podpora nyní málo výkonných škol. ČR by také měla ve vzdělávacím systému přijmout opatření k většímu zapojení znevýhodněných dětí, včetně těch romských, uvedla dnes Evropská komise.
Čtyři body letošních českých doporučení jsou redukcí loňského počtu, kdy komise své návrhy shrnula v bodech sedmi. Dnes zveřejněný podkladový materiál připomíná, že u většiny loňských bodů uvádí, že ČR v nich dosáhla \"omezeného\" nebo \"určitého\" pokroku.