Podle dnešních Hospodářských novin jde o meziroční navýšení o více než 55 procent. Konečné údaje by mělo ministerstvo průmyslu a obchodu zveřejnit v příštích týdnech. Firmy sdružené do AOBP doufají, že jim v dalším růstu pomůže i blížící se brněnský veletrh IDET.
\"Upřesnili jsme odhad za rok 2014. A jsem přesvědčen, že se nebude zásadně lišit od cifer, které zveřejní ministerstvo průmyslu a obchodu v červnu nebo v červenci, až to schválí bezpečnostní rada státu. Odhadujeme, že v roce 2014 bylo z České republiky vyvezeno za necelých 12 miliard vojenského materiálu,\" řekl Hynek. Poznamenal, že číslo je pětkrát vyšší než před deseti lety.
Zároveň si postěžoval, že export pro české zbrojařské firmy představuje 90 procent jejich produkce. V jiných zemích Evropské unie a NATO to podle něj představuje deset až 30 procent celkového objemu jejich výroby.
Exportní úspěch je podle Hynka dán tím, že se během \"období krize\" české zbrojařské firmy vnitřně restrukturalizovaly, zefektivnily a investovaly do technologií. \"Mají optimální poměr kvality, přidané hodnoty a ceny,\" dodal. Podle něho by členové AOBP také rádi více uspěli na domácím trhu. Chtějí proto přesvědčit české ozbrojené složky, že jejich výrobky jsou kvalitní a za dobrou cenu. Nahrává jim v tom i po letech škrtů stoupající armádní rozpočet i napjatá mezinárodní situace.
Zároveň chce AOBP více usilovat o zapojení do projektů v NATO. Tématem se bude zabývat i jeden ze seminářů na veletrhu IDET, který se bude konat 19. až 21. května.