\"Za posledních deset let jsme měli sedmiprocentní nárůst mezd. Pokud bychom se chtěli přiblížit k Rakousku na jejich současnou úroveň, tak nám to podle optimistického předpokladu bude trvat do roku 2100, spíš do roku 2115. Aby se doba zkrátila, musí být dynamika růstu vyšší - na reálnou úroveň někde kolem tří, spíše pěti procent,\" uvedl Středula. Podle něj by tak měli zástupci zaměstnanců se zaměstnavateli pro příští rok vyjednávat o nominálním růstu výdělků o zhruba 4,5 až 6,5 procenta. S pokrytím inflace by se neměli spokojit.
Předák podotkl, že česká ekonomika znovu roste a mnohé firmy mají zisk. Podle Středuly by se to mělo promítnout do výdělků. Pokud by zaměstnavatelé nebyli ochotni pracovníkům přidat, pohrozil Středula případnou stávkou.
Ve veřejném sektoru budou odbory požadovat přidání o pět procent. Koalice se dohodla v dubnu na zvýšení sumy na mzdy o tři procenta. Odboráři chtějí také, aby se znovu zvýšil fond kulturních a sociálních potřeb z procentní sumy na dvě procenta.
Odbory požadují, aby se zvedla i minimální mzda, a to o tisícikorunu na 10.200 korun. Zaměstnavatelé navrhují 500 korun. Podle nich se mnohé podniky teprve vzpamatovávají z krize, v některých odvětvích se navíc minimální mzda blíží k průměrné. Tripartita se na částce v pondělí nedohodla. Jednat o ní bude koaliční rada, rozhodne pak kabinet.
ČMKOS by ráda dosáhla i změn v nemocenské. Usilovat bude o zvýšení částky pro dlouhodobě nemocné.
ktk rot