Počítače mohou být koníčkem i zaměstnáním

28.01.2005 | , Finance.cz
FinTriky


perex-img Zdroj: Finance.cz

Prosedí vaše dítko hodiny u počítače? Hraje hry nebo tvoří něco, čemu ani nerozumíte?  Využijte jeho zájmu a rozvíjejte u něho vztah k počítačům. Nebudete ani vy ani váš potomek litovat.

Téma týdne: Investice do dětí se vyplácí

Když se totiž tento jeho koníček stane i povoláním, je velmi pravděpodobné, že to bude na celý život. Není známo, že by se některý klasický programátor stal lékařem nebo strojním inženýrem proto, že by ho programování omrzelo.

Programátoři jsou zvláštní skupina lidí. Většinu dne prosedí za monitorem obklopeni spoustou papírů (většinou nepotřebných), knih, eventuelně jiných zbytečností, a když se jim podaří v tomto (údajně kontrolovaném) chaosu najít myš a klávesnici, celý den klapají desítky řádků kódu, aby nakonec odladili program, který bude obyčejným lidem sloužit ku prospěchu.

O vztahu k počítačům, o začátcích a prvních počítačových zkušenostech jsme si povídali s Ing. Jaroslavem Suchánkem, programátorem brněnské firmy Grisoft, vyvíjející známý antivirový systém AVG. Možná se tento mladý úspěšný a hlavně spokojený člověk stane příkladem pro rozhodování v další kariéře vás, nebo vašich dětí.

Jaké bylo vaše první setkání s počítačem?
Setkání bylo několik. Především to byly počítače PMD na základní škole a kroužek počítačů v 5. třídě, dále pak počítač ATARI u mého kamaráda (ten ho má snad dodnes) a v neposlední řadě můj vlastní počítač české výroby DIDAKTIK. To vše na přelomu 80. a 90. let.

Co vás vedlo k rozhodnutí studovat právě informatiku?
Moje představy byly: škola s technickým zaměřením, obor co nejblíže něčemu, co bylo v té době mým koníčkem. Tedy počítače, informatika.

Myslíte si, že informatika byla tou správnou volbou? Nelitoval jste někdy svého rozhodnutí?
Naštěstí je práce stále zároveň i mým koníčkem, proto není čeho litovat.

Jaká je vaše specializace?
Jsem programátor, člen vývojového týmu. Moje specializace je vývoj linuxové verze našeho produktu.

Je práce programátora spíše individualistická, nebo týmová? Jak konkrétně je to ve firmě, kde pracujete?
Není snadné odpovědět na takto obecně položenou otázku. Záleží na podmínkách, jak jsou nastaveny v konkrétní firmě. U nás je vývojové oddělení složeno z několika vývojářů, kteří tvoří ucelený tým. A ten tým má standardní prvky, jako je vedoucí týmu, jeho zástupce apod. V rámci týmu se používají určité prostředky pro správu projektu, komunikaci, atd. Samozřejmě, že specifikum vývojového týmu je, že ke komunikaci daleko více než v jiných oblastech se používají softwarové prostředky typu e-mail, ICQ, telefon. Ale čas od času je zapotřebí přímý kontakt, už jen proto, že je to daleko efektivnější. Mám-li odpovědět na původní otázku, pak je to práce individuální, kde je velmi důležitá schopnost komunikace a kooperace.

Jste spokojen s finančním ohodnocením? Liší se platy programátorů podle regionu, zkušeností...?
Byl jsem před časem v personální agentuře a tam mě upozornili, že platy programátorů už nejsou tak vysoké, jako dříve. Trh se nasytil a platy se snížily. To platí hlavně pro začínající programátory bez praxe. I přesto, že nemám zkušenosti s více zaměstnáními vím, že platy začínajících programátorů a programátorů s pěti a více lety praxe se liší velmi podstatně. I region má výrazný vliv na výši platu. Rozhodně je rozdíl v platu na severní Moravě, v Brně a v Praze. S regionem je spojeno i množství a různorodost nabídek práce v informatice. Praha a Brno jsou na tom neporovnatelně lepé než zbytek republiky. Osobně jsem spokojen s ohodnocením i se zázemím, které mi firma vytváří.

Co byste doporučil mladým lidem, středoškolákům, kteří mají zájem o počítače a rozhodují se, kterým směrem se v životě vydat?
Každopádně vystudovat vysokou školu se zaměřením na informatiku. I přestože se může zdát, že to jde i bez vysoké školy, že stačí prosedět 20 hodin denně u počítače, občas si přečíst nějakou tu knížku, přesto vysoká škola dá potřebný rozhled a upevní používaní praktik, právě kterými se vysokoškolák liší od samostudenta. Je potřeba se rozmyslet, které zaměření by bylo nejvhodnější, popř. se poptat ve svém okolí na zkušenosti s tou danou školou. Vzdělání je pak vedle praxe jeden z nejdůležitějších údajů při pohovoru.

Další finanční tipy a triky naleznete www.finance.cz/aktuality

Autor článku

Pavel Nesejt  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: FinTriky