List The Wall Street Journal například upozornil, že tento krok by mohl v některých zemích výrazně zvýšit daňové příjmy od Amazonu a vytvořit tlak na další podniky, aby postupovaly stejným způsobem.
Evropská komise loni v říjnu zahájila hloubkové vyšetřování daňové dohody mezi Amazonem a Lucemburskem. Uvedla, že ujednání mohlo firmu nespravedlivě zvýhodnit tím, že mohla platit nižší daně než konkurenti. Amazon však tehdy popřel, že by s Lucemburskem uzavřel jakoukoli speciální dohodu o daních.
Začátkem listopadu evropská média s odvoláním na dokumenty získané Mezinárodním sdružením investigativních novinářů (ICIJ) informovala, že s Lucemburkem uzavřelo tajné dohody až 340 nadnárodních firem, aby mohly platit nižší daně. Mezi tyto firmy podle dokumentů patří například Amazon, Apple, Ikea, Pepsi či Axa.
Informace o dokumentech byly zveřejněny krátce po nástupu nové Evropské komise vedené Jeanem-Claudem Junckerem, který byl dlouhá léta lucemburským premiérem a nese za dohody politickou odpovědnost. Juncker poté ustál hlasování o vyslovení nedůvěry v Evropském parlamentu, které kvůli daňové aféře v Lucembursku vyvolala skupina europoslanců.
Amazon je největším internetovým prodejcem na světě. Firma nyní buduje distribuční centrum v Dobrovízi u Prahy. Další distribuční centrum mělo vzniknout v Brně, po průtazích města ohledně změny územního plánu se ale developer nakonec rozhodl od záměru odstoupit.