Kladné saldo vykázalo 73 procent obcí, nejvyšší přebytek rozpočtu na obyvatele dosáhly nejmenší obce (v průměru 2955 Kč). Zásluhu na celkovém snížení dluhů má zejména Ostrava, jejíž dluh se snížil o 2,8 miliardy korun. Dluh měla polovina obcí, stejně jako v roce 2013. Nejvíce zadlužené jsou největší obce, v této kategorii má dluh 93 procent z nich. V průměru dluží každá obec v této kategorii 153,6 milionu korun.
Ekonomická kondice se zlepšila u 21 procent obcí, naopak 22 procent obcí si pohoršilo. Letos dosáhlo nejvyššího ratingového stupně A celkem 421 obcí, což je nejvíce za poslední čtyři roky. Vcelku dobře si v hospodaření vedlo 33 procent obcí, naopak 14 procent jich získalo nízký iRating.
\"V roce 2014 si obce polepšily v mnoha sledovaných parametrech. Podařilo se jim snížit dluh, udržet přebytek rozpočtu a zvýšit kapitálové výdaje, přičemž i nadále snížily prodej majetku,\" uvedl člen představenstva CRIF Pavel Finger.
Všem kategoriím obcí se i nadále zvedají příjmy, především díky daňovým příjmům, které představují 60 procent celkových příjmů obcí. K růstu však tentokrát výrazně přispěly i investiční dotace, které vykázaly nejvyšší dynamiku (20 procent). Celkové dotace vzrostly o 11 procent, zejména kvůli růstu investičních dotací. Na celkových příjmech obcí se pak dotace podílely 22 procenty. \"Investiční dotace obcí podpořily poměrně rychlý růst jejich kapitálových výdajů,\" doplnila analytička CRIF Věra Kameníčková.
U obcí letos poprvé evropské dotace převýšily objem dotací z národních zdrojů. V roce 2014 se objem dotací z evropských fondů téměř zdvojnásobil na 30 miliard korun z 15,2 miliardy korun v roce 2013. V období 2008 až 2014 získaly obce (bez Prahy) 86,5 miliardy Kč, což představuje 17 procent objemu, který ČR dostala. Alespoň jednu dotaci z evropských fondů obdrželo 92 procent obcí. V přepočtu na obyvatele dosáhly nejmenší obce dotace 5519 Kč na osobu, velké obce pak získaly více než dvojnásobek této částky.