\"V projektu energetické unie je českou prioritou dokončení vnitřního trhu s energií. Česká vláda zároveň bude i nadále trvat na vlastní tvorbě energetického mixu včetně jádra. Při dalším rozvoji energetické unie se Česká republika bude zasazovat o vyvážené dodržování trojice evropských cílů, tj. bezpečnosti, cenové udržitelnosti a ochrany životního prostředí,\" uvedl po setkání Sobotka.
Projekt energetické unie schválil v březnu summit Evropské unie. Má zajistit bezpečnou a levnou energii pro občany i firmy, snížit evropskou závislost na dovozech plynu z Ruska a posílit evropskou pozici při sjednávání energetických kontraktů.
Šefčovič dnes Sobotkovi mimo jiné představil analýzu, kterou vytvořila Evropská komise s cílem zmapovat národní energetické politiky a ukázat členským státům příležitosti a výzvy, které z energetické unie vyplývají.
Šefčovič spolu se Sobotkou budou dnes patřit k řečníkům 10. Evropského jaderného fóra (ENEF), které se koná v Praze. Kromě nich by měl vystoupit například i slovenský premiér Robert Fico.
Česká vláda minulý týden schválila aktualizaci státní energetické koncepce. Z té vyplývá, že hlavním zdrojem výroby energie v Česku by do budoucna měly být jaderná energetika a obnovitelné zdroje.
S rozvojem jádra nesouhlasí některé nevládní a ekologické organizace jako například Hnutí Duha, sdružení Calla nebo Aliance pro energetickou soběstačnost. Ty v pondělí oslovily Sobotku i Šefčoviče dopisem, kde je upozorňují na údajné stinné stránky jaderné energetiky v podobě ekonomických rizik pro spotřebitele elektrické energie nebo na podle nich stále neřešený problém jaderného odpadu.