Sberbank kontroluje zhruba 30 procent z celkových aktiv v ruském bankovní sektoru. Podobně jako další velké ruské banky se stala terčem sankcí, které na Rusko uvalily západní země kvůli postupu Moskvy v ukrajinské krizi.
Sankce omezují ruským bankám přístup na zahraniční kapitálové trhy. Banky se přitom potýkají rovněž s vysokými náklady na financování od ruské centrální banky. Ta loni v prosinci zvýšila základní úrokovou sazbu na 17 procent, aby zastavila propad kurzu ruského rublu a zmírnila růst cen. Letos už banka tuto sazbu nicméně postupně snížila na 12,5 procenta.
Ruský bankovní sektor čelí i nepříznivému vývoji celé ruské ekonomiky, za kterým stojí kromě západních sankcí také nízké ceny ropy. Hrubý domácí produkt Ruska se v prvním čtvrtletí meziročně snížil o 1,9 procenta po růstu o 0,4 procenta v předchozích třech měsících.
Sberbank však před některými negativními dopady hospodářského útlumu chrání její dominantní pozice na trhu. Druhá největší ruská banka VTB již minulý týden oznámila, že v prvním čtvrtletí utrpěla ztrátu 18,3 miliardy rublů.
Sberbank působí na českém trhu pod názvem Sberbank CZ. Majoritním vlastníkem české divize je Sberbank Europe, která je společně se svými dceřinými společnostmi v zemích Evropské unie ze západních sankcí vyjmuta.