Analytici podle agentury Reuters předpokládali, že tržby obchodníků za duben vzrostou reálně jen o 0,8 procenta.
V meziročním srovnání se maloobchodní tržby zvýšily o jedno procento. Zákazníci více utráceli za obuv, oděvy, knihy, šperky, farmaceutické výrobky a další zboží.
\"Růst spotřeby může v příštích měsících v závislosti na opětovně rostoucích cenách ropy trochu zpomalit,\" uvedl analytik Christian Schulz ze společnosti Berenberg. \"Solidní trh práce, velmi nízká inflace a jen malá motivace ke spoření, kterou představují velmi nízké úrokové sazby, by výdaje domácností měly podpořit k dalšímu růstu,\" řekl.
Údaje o německých maloobchodních tržbách často podléhají výrazné revizi. Stalo se tak například u dat za březen, kdy obchodníkům podle zpřesněných dat klesly tržby meziměsíčně o 1,4 procenta. Statistici původně uváděli pokles o 2,3 procenta.
Německá ekonomika je největší v Evropě a má zásadní význam i pro mnoho českých firem. Loni hrubý domácí produkt (HDP) Německa stoupl o 1,6 procenta, což bylo nejrychlejší tempo za poslední tři roky.
Německá průmyslová a obchodní komora (DIHK) ve čtvrtek zvýšila odhad letošního růstu německého HDP na 1,8 procenta z dříve předpokládaných 1,3 procenta. Upozornila ale, že za příznivým vývojem ekonomiky stojí téměř výhradně mimořádné faktory, jako jsou nízké ceny ropy, nízké úrokové sazby a slabý kurz eura.