Začlenění jüanu do měnového koše MMF by bylo další milníkem v globálním vzestupu Číny. Od Spojených států, které mají ve fondu hlavní slovo, by to vyžadovalo smířit se se snížením svého vlivu na poli mezinárodních financí, uvedla agentura Reuters.
\"Plně jsme se shodli, že zahrnutí jüanu (do SDR) je v principu žádoucí a že se musí prozkoumat technické podmínky takového kroku; žádné politicky odlišné názory na tuto věc se neobjevily,\" řekl německý hostitel třídenní schůzky Wolfgang Schäuble.
Jüan je už ve světovém obchodě pátou nejpoužívanější měnou. Peking letos pokročil se zaváděním infrastruktury, která je potřebná k volnému obchodování s čínskou měnou na světových trzích.
Japonský ministr financí Taró Aso přivítal záměr Číny uvolnit kurz měny. Řekl, že pokrok v liberalizaci čínských kapitálových trhů by měl jüanu usnadnit splnění kritérií MMF pro status světové měny.
Jüan by byl první měnou rozvojové země, která by se připojila ke koši SDR obsahujícímu americký dolar, euro, japonský jen a britskou libru. Podle německého ministra je ale \"trochu optimistické\" očekávat jeho začlenění už v letošním roce.