Atény již několik měsíců jednají s věřiteli o podobě reforem, kterými je podmíněno vyplacení zbývajících 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard Kč) z dohodnutého záchranného programu pro Řecko. Silně zadlužená země peníze potřebuje k odvrácení hrozby platební neschopnosti. Prodloužený program o úvěrové pomoci vyprší 30. června.
Už 5. června přitom Atény musejí uhradit dlužnou splátku Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF). Vláda v Aténách tento týden uvedla, že očekává dosažení dohody do neděle. Podle zdrojů blízkých jednání to ale není pravděpodobné.
Jednání zahraničních věřitelů s řeckými zástupci budou v rámci takzvané bruselské skupiny pokračovat dnes večer. \"Ačkoli dohodu dnes nepředpokládáme, jsme velmi blízko,\" sdělil nejmenovaný činitel z řecké vlády. Podle dalšího zdroje zůstávají na stole hlavní otázky, které brzdí dosažení dohody.
Atény se v uplynulých týdnech nechávaly často slyšet, že dohoda je na spadnutí. Mezinárodní věřitelé byli ale méně optimističtí a poukazovali na neochotu Řeků zavést důchodovou reformu a změny na trhu práce, což je podmínkou další pomoci. Mezinárodní věřitele Řecka představují vedle MMF i země eurozóny.
Řecký premiér Alexis Tsipras v sloupku zveřejněném dnes na webu francouzského listu Le Monde uvedl, že Atény by neměly být obviňovány za to, že dohody ještě nebylo dosaženo. \"Je tomu tak spíše kvůli obsesi některých institucionálních představitelů, kteří trvají na nerozumných řešeních,\" napsal Tsipras, podle něhož by evropské a mezinárodní instituce měly být připraveny být pružné.
Očekává se, že Tsipras bude o cestě vedoucí k dohodě jednat na dnešní večerní telekonferenci s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Françoisem Hollandem, sdělil podle Reuters jeden z činitelů řecké vlády.