Snížení úroků přichází navzdory poslední statistice, která ukázala, že Indie se stává nejrychleji rostoucí velkou ekonomikou světa. Indická ekonomika v období leden až březen vzrostla o 7,5 procenta, a překonala tak Čínu. Ta je druhou největší ekonomikou světa, její hrubý domácí produkt ale ve stejném období vykázal růst jen o sedm procent. Čína za posledních šest měsíců rovněž třikrát snížila úroky.
Mnoho ekonomů, jak spojených s vládou, tak nezávislých, se domnívá, že nový způsob výpočtu HDP nadhodnocuje rychlost růstu indické ekonomiky, která je třetí největší v Asii. Snížení úrokových sazeb tak ukazuje, že i politici se domnívají, že navzdory příznivé statistice je potřeba ekonomice poskytnout silnější základy. Banka upozornila, že je stále mnoho faktorů, které podporují její rozhodnutí, například nízké využití domácích kapacit, nejednoznačné ukazatele zotavování ekonomiky, stagnace investic a růst úvěrů.
Ekonomové podle agentury Reuters upozorňují, že centrální banka má ještě prostor ke snižování úroků, hlavně díky nízké inflaci. Ta v dubnu klesla na čtyřměsíční minimum 4,87 procenta a je v cílovém rozpětí centrální banky, které činí dvě až šest procent.
Centrální banka však neučinila další kroky k uvolnění likvidity komerčních bank, což je podle některých bankéřů zapotřebí k dalšímu snížení úroků. Banka pouze finanční instituce vyzvala, aby snížily úrokové sazby z úvěrů.