Vláda bude jednat o elektronické evidenci tržeb

02.06.2015 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 2. června (ČTK) - Vláda ve středu projedná návrh na zavedení elektronické evidence tržeb (EET). Ministerstvo financí si od toho slibuje omezení šedé ekonomiky a lepší výběr daní, hlavně daně z přidané hodnoty. Systém by měl být spuštěn podle vyjádření ministra financí Andreje Babiše (ANO) nejdříve v únoru 2016. Doprovodné zákony k návrhu zároveň snižují sazby DPH v oblasti stravovacích služeb z 21 na 15 procent a zavádí jednorázovou slevou 5000 korun pro všechny poplatníky daně z příjmů fyzických osob, kterým v daném roce vznikla povinnost evidovat tržby.

Od počátku se bude zavedení elektronické evidence tržeb týkat restaurací, hotelů a stravovacích služeb. O čtvrtletí později by měly tržby evidovat i firmy v oblasti velkoobchodu a maloobchodu. O dalším rozšíření systému na další odvětví rozhodně následně vláda.

Inspirací pro zavedení byly zkušenosti z Chorvatska. Tam se po zavedení evidence tržeb údajně v pohostinství zvýšily tržby o 55 procent a v maloobchodě o 28 procent. Některou z forem evidence tržeb využívá přitom podle ministerstva řada zemí. V EU je to Itálie, Maďarsko, Slovensko, Polsko, Belgie, Litva, Malta, Švédsko, Rumunsko, Bulharsko, Řecko a Kypr. \"Model zaváděný v České republice není založen na klasických registračních pokladnách, ale na možnosti podnikatele zvolit si libovolné zařízení, které je schopno on-line komunikace s Finanční správou. Tedy žádné certifikace ani monopolní dodavatel,\" uvedlo ministerstvo.

Podle dostupného materiálu k evidenci tržeb může státní rozpočet celkově získat z DPH a daně z příjmu dodatečně ze sektoru stravování a pohostinství a maloobchod zhruba 12,5 miliardy korun.

Z původního návrhu ministerstvo financí odstranilo povinnost zákazníka převzít účtenku a naopak nově zařadilo účtenkovou loterii. Návrh také počítá s výjimkami. Evidovat tržby nebudou muset například školní jídelny a menzy, pokud nevydávají jídla pro veřejnost. Dále se evidence zřejmě nebude týkat linkových autobusů, jídelních a nápojových automatů, sociálních služeb, finančních institucí nebo státem regulovaných segmentů jako je například energetika nebo poštovní služby.

Finanční správa bude mít k dispozici i sankce při porušování zákona. Ty budou od prostého napomenutí ze strany úřadů přes udělení pokuty na místě nebo pokuty ve správním řízení do 500.000 korun až po dočasné uzavření provozovny nebo přerušení činnosti.

Kvůli zavedení evidence tržeb by podle náměstkyně ministra financí Simony Hornochové měla finanční správa přijmout 300 lidí jako specializovaných kontrolorů. Celní správa by měla přijmout zhruba stovku lidí.

Vládní strany se na počátku května výrazně přiblížily k definitivní dohodě o evidenci tržeb. Shoda zatím panuje v obecné rovině, lidovci ještě chtějí počkat na konkrétní paragrafové znění návrhu. Sociální demokracie tento návrh podle premiéra Bohuslava Sobotky podpoří. Předlohu rovněž podporuje Asociace malých a středních podniků a živnostníků. Naopak s návrhem nesouhlasí opoziční TOP 09 a ODS nebo například Asociace podnikatelů a manažerů a Strana soukromníků.

Podle účetní specialistky společnosti Sečteno Jolany Pražákové stoupnou náklady na zavedení elektronické evidence tržeb drobným podnikatelům a živnostníkům o 20.000 až 30.000 korun ročně. Babiš ale již dříve řekl, že podnikatelé si budou moci software, aplikaci a spojení s finanční správou pronajmout, celý balíček bude stát 100 až 300 korun za měsíc. S elektronickou pokladnou, která čte čárový kód a stojí zhruba 7000 korun, půjde o 500 korun měsíčně.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK