\"Pokud chceme realizovat další investiční akce, udržet všechny stávající služby vůči občanům a především zachovat jejich kvalitu, musíme najít rezervy ve vlastních příjmech. Nechceme omezovat veřejné služby, proto jsme zvolili tento postup,\" řekl dnes novinářům primátor Antonín Staněk (ČSSD).
Zatímco nyní majitel bytu v Olomouci o rozloze 75 metrů čtverečních na dani z nemovitosti městu zaplatí 641 korun, tak od příštího roku by tato částka měla vzrůst na 1281 korun. U bytu s plochou 120 metrů čtverečních činí nárůst z 1025 korun na 2050 korun. Majitel dvoupodlažního rodinného domu letos zaplatí 1155 korun, příští rok by to mělo být 2310 korun. Dvojnásobnou daň mají od příštího roku zaplatit také majitelé nemovitostí určených k podnikání.
Podle primátorova náměstka Martina Majora (ODS) příjmy městského rozpočtu letos kvůli nižšímu výběru daní, který má na starost stát, klesly o 50 milionů korun a městu zřejmě budou chybět peníze na plánované investice. Příjmy města už v roce 2009 citelně oslabila novela zákona o rozpočtovém určení daní, která Olomouci ročně bere 140 milionů korun. \"Město na to musí nějak reagovat,\" řekl Major.
Letos radnice na dani z nemovitosti vybere 83 milionů korun a příští rok by tato částka měla díky plánovanému zvýšení sazby vzrůst na 160,9 milionu korun. \"K tomuto kroku jsem se rozhodli přistoupit po široké debatě v koalici. Důkladně jsme zvážili finanční situaci a možnosti města, zejména s ohledem na projednávaný střednědobý výhled v letech 2016 až 2018 a na budoucí plánované a pro občany potřebné investice, především v městské veřejné dopravě,\" podotkl Staněk.
Radnice daň z nemovitosti naposledy upravila v roce 2010, kdy ji snížila na nynější úroveň, která je stanovena jen podle počtu obyvatel bez koeficientu. V roce 2009 byla daň podle primátora na stejné úrovni, se kterou město počítá pro příští rok, kdy plánuje zavést místní koeficient dva.