Plán navazuje na aktualizaci Státní energetické koncepce, kterou vláda schválila před 14 dny a podle níž má být právě jádro hlavním zdrojem výroby energie v ČR v dalších desetiletích. Aby se zajistila energetická soběstačnost a bezpečnost státu. Zbývá dořešit financování výstavby bloků.
Po schválení koncepce jde o zásadní materiál, který připravuje cestu k výstavbě dalších jaderných zdrojů v ČR, upozorňují ekologové. Podle Edvarda Sequense ze sdružení Calla nevěnovalo ministerstvo průmyslu, které s resortem financí materiál připravilo, větší pozornost strategiím energetické efektivnosti a rozvoje obnovitelných zdrojů.
\"Česko ročně vyrobí více elektřiny, než se v Temelíně vyrobí, nedostatek elektřiny nehrozí ani do budoucna,\" reagoval Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost s tím, že vtáhne ČR do pasti mnohamiliardovýcch dotací. Argumentace energetickou soběstačností je prý absurdní.
Naopak Hospodářská komora ČR akční plán vítá jako krok k stabilnější a předvídatelnější energetice, která je podle ní ekonomická i značně ekologická. ČR by i po roce 2035 mohla zůstat nezávislá na dodávkách elektřiny ze zahraničí. Otázkou podle HK ČR zůstává financování výstavby bloků. Rozsáhlá podpora obnovitelných zdrojů v ČR způsobila, že nyní není ekonomicky návratné stavět jakýkoliv nový zdroj, uvedla komora. Vláda by se měla podle HK vyjádřit k výběru dodavatele a financování projektu.
mrz mal