Mnoho analytiků, včetně analytiků firmy Goldman Sachs, oslovených FT se domnívá, že promeškání splatnosti půjčky je velmi pravděpodobné. Mimořádná jednání mezi řeckou vládou a věřiteli jsou v plném proudu a podle zpráv je návrh dohody na stole. Všechny pověsti o průlomech v jednání však byly zatím vždy vyvráceny. Zpanikaření Řekové tak vybírají své peníze z bank rekordním tempem a úředníci varují, že státní pokladna je prázdná.
Nicméně i kdyby Řecko promeškalo páteční splátku, cesta k úplnému bankrotu je složitá, upozorňuje FT. Prodlení ve splácení dluhu MMF způsobí, že Řecko bude okamžitě odstřiženo od možnosti získat další peníze od MMF. Nemělo by to však automaticky spustit tzv. doložku o křížovém nezaplacení u veškerého dluhu. Tato doložka poskytuje větší bezpečnost věřitelům. Uvádí, že nezaplacení jakékoli jiné půjčky dlužníka bude považováno i za nezaplacení této půjčky a umožňuje věřiteli požadovat okamžité splacení celého zbývajícího dluhu.
Půjčky od MMF jsou považovány za prioritní, tedy takové, které v případě bankrotu mají při uspokojování věřitelů přednost před všemi ostatními. V minulosti se zpozdilo se splácením svého dluhu MMF mnoho zemí - mimo jiné Haiti o tři roky, Afghánistán o více než osm let a od 1. dubna jsou ve zpoždění se splácením Somálsko, Súdán a Zimbabwe. Z tohoto důvodu má MMF strategii pro případ zpoždění se splácením, která poskytuje zemím dodatečnou lhůtu pro plnění závazku bez penalizace.
Nejprve mohou vlády díky správnímu řízení posunout termín splátky dluhu na poslední kalendářní den v měsíci. To znamená, že Řecko může spojit veškeré své splátky v tomto měsíci a zaplatit MMF poslední den v červnu celou částku 1,6 miliardy eur. Promeškaná splátka dluhu MMF tak automaticky nespustí doložku o křížovém nezaplacení u dluhopisů soukromých investorů.
Pokud investoři rozhodnou, že Řecko je v platební neschopnosti a oni chtějí okamžité splacení celého dluhu, nemohou o to požádat dříve, než je o platební neschopnosti země informována výkonná rada MMF. A zde je další možnost úlevy, protože výkonná rada může být oficiálně informována o promeškání platby až po měsíci.
Současné ceny řeckého dluhu však naznačují, že investoři věří, že dohoda mezi věřiteli a Řeckem je stále možná. V případě, že by došlo k bankrotu Řecka, nebudou pak ztráty na stejné úrovni, jako při restrukturalizaci dluhu v roce 2012, který snížila nominální hodnotu dluhu soukromých věřitelů o více než 50 procent. Soukromí investoři mají také v současnosti na rozdíl od roku 2012 relativně malý podíl na celkovém dluhu Řecka, zhruba jen 13 procent.