Švýcarská větev HSBC je v centru pozornosti od chvíle, kdy bývalý zaměstnanec HSBC, expert na informační technolofie Hervé Falciani, nelegálně získal údaje o klientech a účtech. S dokumenty, ve kterých údajně byly důkazy o daňových únicích jejích klientů, v roce 2008 uprchl z Ženevy.
Letos byly spisy zveřejněny a HSBC, která je podle tržní hodnoty největší bankou v Evropě, se tak dostala pod drobnohled regulátorů. Vyšetřování čelí mimo jiné ve Francii nebo ve Spojených státech. Kanceláře její švýcarské větve prohledala v rámci svého vyšetřování letos na jaře prokuratura v Ženevě.
Bankovní skupina dnes podle agentury Reuters oznámila, že platba je náhradou za minulá organizační selhání a že nebudou vznesena žádná obvinění z trestné činnosti. Zákazníkům a investorům se omluvila za minulá pochybení ve své švýcarské jednotce, zvané HSBC Private Bank (Suisse), a uvedla, že její aktivity pak prošly důkladnou revizí.
\"Myslíme si, že to je dobrá dohoda,\" uvedl podle listu Financial Times hlavní prokurátor kantonu Ženeva Olivier Jornot. Vinu za to, že jeho úřad trestní stíhání nedokázal zahájit, svalil na slabiny ve švýcarské legislativě.
Yves Bertossa z ženevské prokuratury podle agentury AFP uvedl, že skutek kvalifikovaný jako praní špinavých peněz je velmi těžké dokázat. Proto prý přednost dostalo řešení v podobě vyrovnávací platby. Částka 40 milionů CHF je prý pro ženevskou prokuraturu rekordní.
Investigativní novináři na základě analýz dat z let 2006 a 2007 letos v únoru uvedli, že švýcarská větev dlouhá léta pomáhala svým bohatým klientům vyhýbat se placení daní a spravovala černá konta desítkám tisíc zákazníků z celého světa, včetně zločinců a obchodníků se zbraněmi.