Zároveň však podle ekonomů není současný růst mezd tak nízký, že by ČNB musela měnovou politiku ještě více uvolnit. Centrální banka totiž již několikrát upozornila, že vývoj mezd v domácí ekonomice bude letos patřit mezi důležité faktory pro vyhodnocování dalšího vývoje měnové politiky.
Průměrná mzda v Česku v 1. čtvrtletí stoupla na 25.306 korun. Meziročně vzrostla o 552 Kč, tedy o 2,2 procenta. Spotřebitelské ceny se zvýšily o 0,1 procenta, reálně tak výdělky vzrostly o 2,1 procenta. Výsledek zaostal za odhady analytiků, kteří očekávali reálný růst zhruba o 2,9 procenta. Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.
\"Vývoj mezd je velmi důležitým faktorem pro uvažování ČNB a data o mzdách naznačují, že centrální banka setrvá ve své politice udržování kurzu koruny nad úrovní 27 za euro přinejmenším do druhé poloviny roku 2016, neboť vývoj mezd v české ekonomice zůstává z pohledu ČNB na seznamu faktorů brzdících inflaci,\" uvedl hlavní analytik Generali Investments CEE Radomír Jáč.
Překvapení z dnešních dat je sice podle hlavního analytika Raiffeisenbank Michala Brožky z hlediska trhu relativně malé. \"Nicméně umírněný růst mezd je argumentem, proč ČNB nemusí spěchat s uvolněním kurzu koruny,\" uvedl. Pro letošní rok čeká růst průměrné mzdy o 2,8 procenta.
Zároveň, jak upozornil analytik Komerční banky Viktor Zeisel, centrální banka očekávala růst mezd jen o 1,8 procenta. \"Postupně tak odpadá jeden z možných důvodů pro další uvolňování měnové politiky případně pro další posouvání konce intervenčního režimu,\" uvedl. Zároveň dodal, že v průběhu roku očekává rostoucí tlaky na růst mezd a za celý rok by reálně mohly stoupnout o 2,1 procenta.
I podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera vzhledem k průměrné nízké inflaci zrychlí letos vývoj reálných mezd, což podpoří spotřebu domácností. \"Pozvolné oživování mzdového vývoje tak začne působit proinflačně a ceny začnou postupně zrychlovat. Pro letošní rok očekáváme, že růst mezd dále zrychlí a dosáhne kolem tří procent,\" uvedl Seidler.
Také podle hlavního analytika Ery Jana Bureše je namístě očekávat zrychlení růstu mezd. \"Ale pravděpodobně nebude takové, které by centrální banku přesvědčilo k opuštění intervenčního režimu dříve než na konci roku 2016,\" uvedl.
Za nižším růstem mezd je podle hlavního analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška nabírání nových pracovníků, z nichž převážná většina pobírá podprůměrnou mzdu. \"Na slabém mzdovém růstu má ale svůj podíl také mzdová restrikce v síťových odvětvích a ve finančnictví, kde zároveň dochází ke snižování počtu pracovníků,\" uvedl Sobíšek.