Změnu iniciovalo ministerstvo financí. Od roku 2001 se poplatek neměnil a není prý adekvátní skutečnému významu a hodnotě přírodního bohatství státu, jež využívají nestátní, zejména podnikatelské subjekty, uvedlo.
Státní rozpočet by navýšením poplatku mohl získat 8,4 milionu korun, pokud zůstane zachován systém, kdy se neplatí za skutečně odebrané množství jako u ostatních podzemních vod, ale za maximální povolené množství. Skutečně odebrané množství tedy je vždy menší.
Výraznější navýšení za odběr ministerstvo zdravotnictví nedoporučuje, hrozilo by podle něj neúnosné navýšení ceny balených přírodních minerálních vod. Tím by klesla poptávka po nich a výrobci by nebyli schopni poplatek hradit.
Podle lázeňského zákona je zdrojem přírodní minerální vody podzemní voda původní čistoty, stálého složení a vlastností, která má z hlediska výživy fyziologické účinky dané obsahem minerálních látek. Čerpá se až z několika set metrových hlubin, takže je vyloučena přítomnost hormonálně aktivních látek. Pití této vody je doporučeno při sportu i v dietologii jako podpůrná součást režimu udržování zdravotního stavu. Tato voda je také rezervou pro případy, kdy budou jiné druhy podzemní vody znečištěny.
Novela nařízení vlády bude mít dopad na výrobce balených minerálních vod. Mezi nimi jsou například Hanácká kyselka s.r.o., Chodovar s.r.o., Karlovarská Korunní s.r.o., Karlovarské minerální vody a.s., Marienbad Waters a.s., Ondrášovka a.s. a Poděbradka a.s.. Dopady ale pocítí také zákazníci a celní správa.