Plzeňská Škoda JS loni utržila tři mld Kč,meziročně o 13 pct méně

08.06.2015 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Plzeň 8. června (ČTK) - Plzeňská Škoda JS a.s., která se v loni zrušeném tendru ucházela o dobudování bloků Temelína, utržila v loňském roce 2,953 miliardy korun, meziročně o 13 procent méně. Loňský konsolidovaný provozní zisk činil podle mezinárodních účetních standardů 100 milionů Kč, zhruba stejně jako v roce 2013. Díky několika podepsaným a rozjednaným velkým zakázkám firma očekává, že letos tržby i zisk výrazně zvýší. ČTK to dnes řekl Miroslav Fiala, předseda představenstva a generální ředitel podniku, který měl loni stejně jako v roce předchozím 1100 zaměstnanců.

Polovina loňské produkce firmy, která je zisková už 15. rok po sobě, šla na export. Podnik, vlastněný ruskou strojírenskou skupinou OMZ, dohodl loni nové zakázky za čtyři miliardy korun, což představovalo čtvrtinový meziroční nárůst. \"V tomto trendu budeme pokračovat i letos, kdy očekáváme získání dalších zakázek za zhruba pět miliard korun,\" řekl Fiala. Škoda JS už letos podepsala první významné smlouvy. Za jednu miliardy zmodernizuje maďarskou jadernou elektrárnu Paks a dále získala kontrakt na dodávku kontejnerů na vyhořelé palivo pro Temelín za 2,7 miliardy Kč. Další kontrakty budou následovat, uvedl.

Podnik, který se orientuje na jadernou energetiku přes půl století a sehrál klíčovou roli při výstavbě všech českých a slovenských jaderných bloků, spolupracuje s největšími světovými hráči jaderné energetiky. Obchodní partnery má podle Fialy ještě na Ukrajině, v Maďarsku, Bulharsku, Rusku, Francii, Finsku, Německu, USA a usiluje také o významnou zakázku ve Velké Británii.

Škoda JS podniká ve třech oborech. Investiční inženýring se na tržbách podílel 48 procenty. Podnik dodává na jaderné elektrárny systémy na klíč od projektové dokumentace, přes koordinaci dodavatelů po montáž a uvedení systémů do provozu. Má například rozhodující podíl na dostavbě třetího a čtvrtého bloku slovenské jaderné elektrárny Mochovce a na modernizaci jaderných elektráren Temelín, Dukovany a Paks.

Více než pětinový podíl na prodejích má servis jaderných zdrojů. Firma je dodavatelem komplexních servisních činností pro ČEZ na všech jeho šesti jaderných blocích. Jejich nabídku bude nyní rozšiřovat také do zahraničí, především na bloky typu VVER.

Samotné jaderné zařízení má podíl 31 procent. Zahrnuje strojírenskou výrobu přesných a konstrukčně složitých výrobků, které souvisí s regulací a řízením reaktoru, a dále těžkou výrobu a montáž vnitřních částí reaktorů a kontejnerů pro transport a skladování vyhořelého paliva. \"Tento obor chceme stále rozvíjet,\" uvedl Fiala. Nově se zaměřuje i na projekty pro rafinérie, petrochemii a plynárenství.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK