Řecko prý stále čeká na reakci věřitelů na nový plán reforem

10.06.2015 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brusel 10. června (ČTK) - Řecko stále čeká na odpověď na svůj nový plán reforem, který tento týden předložilo mezinárodním věřitelům. S odvoláním na nejmenovaného řeckého vládního činitele o tom informovala agentura Reuters. Návrh reforem, která by mohl odblokovat zbývající peníze z dohodnutého úvěrového programu pro Řecko, již neveřejně zkritizovali někteří unijní činitelé. Oficiální vyjádření ale prý zatím nepřišlo.

Nejisté je i původně avizované setkání řeckého premiéra Alexise Tsiprase s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Françoisem Hollandem. Státníci se měli sejít dnes na okraj summitu EU se státy Latinské Ameriky. Podle francouzského zdroje Reuters ale žádná schůzka v tuto chvíli v plánech není.

Řecký kabinet s Evropskou komisí, Evropskou centrální bankou a Mezinárodním měnový fondem od února jedná o podobě reforem, které jsou podmínkou vyplacení 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard Kč) z druhého dohodnutého záchranného programu. Původní návrhy, se kterým minulý týden přišla postupně každá ze stran, si vzájemně zamítly. Věřitelé pak vybídli Řecko k vypracování nového seznamu reforem.

Nejmenovaný řecký činitel dnes uvedl, že řecká vláda předložila institucím kromě nového seznamu také dva doplňkové dokumenty s konkrétními alternativami k otázce fiskálního schodku a udržitelnosti řeckého dluhu. Eurokomisaři pro ekonomiku Pierru Moscovicimu prý byly předloženy v pondělí večer. Řečtí představitelé v Bruselu ale na odpověď či komentář stále čekají.

Někteří unijní činitelé již dříve soukromě prohlásili, že ani nejnovější návrh nebude stačit k dosažení dohody. Šéf euroskupiny sdružující ministry financí zemí platící eurem Jeroen Dijsselbloem v úterý zdůraznil, že obě strany mají do dohody stále daleko.

Atény musí zaplatit MMF do konce měsíce 1,6 miliardy eur, jinak by se mohly dostat do stavu platební neschopnosti. Jejich budoucnost v eurozóně by pak byla nejistá.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK