Za nižším odhadem stojí propad světových cen ropy, projevila se v něm ale i nižší produkce a rostoucí náklady, neboť ropná pole v Severním moři, z velké části u skotského pobřeží, se pomalu vyčerpávají.
\"Naše střednědobé odhady měly dosud sklon být přehnaně optimistické,\" řekl podle agentury Reuters předseda OBR Robert Chote. Zpráva poukazuje i na to, před jakými rozpočtovými problémy by mohlo stát nezávislé Skotsko. Skotové sice loni v referendu nezávislost na Británii odmítli, skotští nacionalisté se ale myšlenky na nové všelidové hlasování o nezávislosti nevzdávají.
Stoupenci odtržení Skotska od Británie během loňské kampaně k referendu prohlašovali, že Skotsko by díky příjmům z ropy a plynu mohlo dát na veřejné služby o 1700 liber na obyvatele více, než jaký je současný průměr za celou Británii.
Rozpočtový úřad předpokládá, že ceny ropy časem porostou zároveň s inflací, produkce však bude klesat o pět procent ročně. Za slabými příjmy na daních stojí zčásti i to, že ropné a plynárenské firmy působící v Británii mohou v případě ztrát požádat o vrácení zaplacených daní.
Celkově Úřad pro rozpočtovou odpovědnost předpokládá, že čistý dluh britského veřejného sektoru do poloviny 30. let pravděpodobně klesne na 54 procent hrubého domácího produktu Británie. V současnosti představuje zhruba 80 procent výkonu britské ekonomiky.