Řecko a mezinárodní věřitelé jsou stále vzdáleni dohodě

11.06.2015 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brusel/Washington 11. června (ČTK) - I po dnešním setkání řeckého premiéra Alexise Tsiprase s šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem a pokračujících rozhovorech na technické úrovni jsou Řecko a jeho mezinárodní věřitelé vzdáleni dohodě o poskytnutí další úvěrové pomoci Aténám výměnou za reformy. Po zhruba dvouhodinovém jednání v Bruselu Tsipras de facto připustil, že obě strany nepokročily kupředu.

\"Pracujeme s věřiteli na řešení vhodném pro řecký lid, které vynese Řecko na dráhu růstu,\" citovala agentura AFP šéfa řecké vlády, který se tak ve svých výrocích výrazněji neodchýlil od předchozích dnů. Podle serveru řeckého týdeníku To Vima se Juncker diplomaticky omezil jen na prohlášení, že rozhovor byl \"důležitý, zajímavý a přátelský\".

Nekompromisní byl naopak mluvčí Mezinárodního měnového fondu Gerry Rice, podle kterého se obě strany stále neshodují v zásadních otázkách. \"Existují mezi námi velké rozpory ve většině klíčových oblastí,\" řekl Rice novinářům. \"Nedošlo k žádnému pokroku v překlenování těchto rozdílů v poslední době, a tak jsme hodně daleko od dohody,\" dodal.

Rice upřesnil, že rozpory stále trvají v otázce reformy řeckého penzijního systému, který je z pohledu MMF neúnosný, a ohledně rozšíření daňového zatížení obyvatelstva, bez něhož podle věřitelů nemohou Atény zvládnout pokrytí veřejných výdajů.

Podle mluvčího se vyjednávací tým MMF již vrátil z bruselských rozhovorů, které po boku zástupců Evropské unie vedl s řeckými zástupci. Rice nicméně ujistil, že MMF je dál zapojen do jednání s Aténami. \"MMF nikdy neodchází od jednacího stolu, ale míč je nyní na řecké straně,\" dodal.

Podle předsedy Evropské rady Donalda Tuska, který se s Tsiprasem sešel již ve středu, nezbývá Řecku čas na prodlužování jeho \"hazardní hry\". \"Je zcela zřejmé, že potřebujeme rozhodnutí, nikoli vyjednávání,\" upozornil Tusk s tím, že definitivní dohoda by měla padnout na zasedání ministrů financí zemí eurozóny příští čtvrtek.

Příkladem nesnadné komunikace mezi věřiteli a Řeckem je například otázka stanovení primárního rozpočtového přebytku pro letošní rok, který by podle Bruselu a MMF měl dosáhnout jednoho procenta HDP. Nejprve to vypadalo, že Atény souhlasí, pak se Řekové vrátili k návrhu 0,75 procenta a po chladné reakci věřitelů opět projevili ochotu o konečném číslu diskutovat. Řecký ministr financí Janis Varufakis ale dnes v parlamentu popřel, že by Řecko někdy se zmíněným procentem souhlasilo. Přijetí návrhů věřitelů označil za \"podřízení misantropickému nesmyslu\", kterému již byla země podrobena v posledních pěti letech.

Otázku důchodů zkomplikovalo rozhodnutí řeckého nejvyššího správního soudu, který označil za neplatné všechny škrty penzí důchodců ze soukromého sektoru, které vláda hluboce zadlužené země provedla v roce 2012. Pro státní pokladnu to znamená nečekaný výdaj v rozmezí jedné miliardy až 1,5 miliardy eur. Opatření se podle řeckého listu Kathimerini asi dotkne 800.000 důchodců s penzemi vyššími než 1000 eur měsíčně (27.300 Kč). Vláda již slíbila, že se rozhodnutí soudu podřídí.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK