Dlouhá cesta k euroústavě

02.02.2005 | , Finance.cz
FinTriky


perex-img Zdroj: Finance.cz

Euroústava - v současnosti hodně diskutované téma zvláště v řadách čelních představitelů vládních stran. Co však tento dokument obsahuje? Co nám přinese? A co nám vezme?

Téma týdne: Víte vše o Evropské unii?

Evropský parlament schválil výraznou většinou hlasů (500 ku 137) první ústavu Evropské unie. Ta ale začne platit, až ji ratifikuje všech 25 členů EU. V některých zemích proběhnou kvůli ní referenda, která teprve rozhodnou o její platnosti. Dosud ústavu ratifikovaly Litva a Maďarsko, a to parlamentní cestou. Osud tohoto dokumentu bude zpečetěn v referendech, jež proběhnou v jednotlivých státech Evropy. Jejich výsledek zdaleka není jistý, ale z prováděných průzkumů si lze utvořit určitý obrázek.

Důvody vzniku
Důvodem vzniku několikasetstránkového dokumentu bylo rozšíření patnáctky na současných pětadvacet zemí. Jeho prvořadým cílem pak je upřesnění pravomocí a zajištění hladkého chodu unie. Bude tedy ústava pro jednu z nejmenších zemí unie prospěšná? O čem vlastně pojednává?

Euroústava v kostce
Tento dokument, který se zdá být pro běžného občana značně nesrozumitelný a je psaný jazykem politiků, obsahuje řadu více či méně důležitých bodů, jako např.:

  • začleňuje Listinu základních práv EU do právního systému EU,
  • omezuje tématické oblasti, pro jejichž schválení je požadován jednomyslný souhlas,
  • opětovně zavazuje unii ke společné zahraniční politice,
  • rozděluje pravomoce mezi jednotlivé orgány EU,
  • usiluje o společnou obrannou politiku,
  • ponechává členským státům volnost v účasti na některých iniciativách, atd.

Pro a proti
Někteří politikové vznik nové euroústavy vítají a podporují ji, protože v ní vidí záruku lepší budoucnosti. U některých naopak vzbuzuje dokument jisté obavy. Podle odpůrců je v sázce především naše suverenita. Dále také zmiňují, že ústava dává větší mocenský vliv silným státům, zatímco menší státy nebudou moci výrazně ovlivnit chod unie. 

Referendum rozhodne?
Ale ať už je ústava jakákoliv, evropské státy resp. EU bude usilovat o to, aby ji podpořily všechny státy unie. Ratifikační proces evropské ústavní smlouvy musí být ukončen v říjnu 2006 – do dvou let po podpisu. Jako první se lidové hlasování bude konat ve Španělsku. Referendum je sice připraveno na 20. února tohoto roku, ale obyvatelstvo si mohlo vyzkoušet volbu na nečisto již včera – prostřednictvím internetu. U nás se o referendu teprve diskutuje, případné hlasování veřejnosti by bylo na pořadu až v průběhu příštího roku. Pokud by se v Česku konalo referendum o ústavní smlouvě EU dnes, dostavilo by se k němu podle výzkumu Eurobarometru jen 19% voličů.

Ano či ne?
V následující tabulce je uvedena podpora euroústavy občany jednotlivých zemí (v ostatních zemích schvalují euroústavu parlamenty, v Maďarsku a v Litvě ji už schválily).


Země termín podpora občanů (v %)
Lucembursko 2005 77
Nizozemí 2005 73
Polsko 2005 73
Španělsko 2005 72
Francie 2005 70
Česká republika 2005/6 63
Irsko 2006 61
Velká Británie 2006 49
Dánsko 2006 44

Zdroj: Hospodářské noviny

 

Další finanční tipy a triky naleznete zde.

Autor článku

Lukáš Buřík  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: FinTriky