Euro se blíží i k nám

03.02.2005 | , Finance.cz
FinTriky


perex-img Zdroj: Finance.cz

Dnes už si téměř ani nevzpomeneme, že ještě před pár lety existovaly německé marky nebo francouzské franky. To je všechno pryč. Dnes se ve dvanácti státech EU platí pouze a jedině - eurem.

Téma týdne: Víte vše o Evropské unii?

Ale pokud si myslíte, že se euro používá pouze v Evropě, pletete se. Eurem je možné platit ve více než 56 státech a nezávislých územích po celém světě! Mimo jiné ve Vatikánu, San Marinu, Monaku, Andoře, Surinamu, na Azorách, Kanárských ostrovech, Černé hoře, Kosovu, Makedonii. Ani Česká republika není pozadu. Ve větších nákupních centrech nebo na turisticky zajímavých místech akceptují platby eurem. Zde ale musíme upozornit na často nevýhodný kurz převodu domácí měny na evropskou.

Jak to začalo
Základy jednotné evropské měny byly položeny již v roce 1990 odstraněním překážek volného pohybu kapitálu mezi členskými státy Unie. Počátkem roku 1994 započala druhá fáze vzniku EMU. Byl vytvořen Evropský měnový institut (EMI). Na madridském zasedání Evropské rady v prosinci 1995 bylo rozhodnuto o zavedení jednotné měny s názvem "euro" k 1. lednu 1999. A tak se i stalo. Od roku 1999 bylo euro pouze prostředkem k bezhotovostnímu placení, svoji fyzickou podobu dostalo až později (bankovky a mince si můžete prohlédnout zde).

Stalo se tak 1. ledna 2002. Eurobankovky a euromince tedy v těchto dnech slaví tři roky své existence. A jaké to byly roky? Mnozí euro zatracovali, mnozí mu nepředpovídali dlouhou existenci. Obavy měly i státy EU, které nepřistoupily do měnové unie (Velká Británie, Švédsko, Dánsko). Ty se ale mohou kdykoliv rozhodnout a k měnové unii přistoupit.

Je v euru budoucnost?
Důvodem obav o dlouhodobou existenci eura byla hlavně silná konkurence v podobě amerického dolaru. Devizové rezervy bank po celém světě byly uloženy převážně v dolarech, ochota k přechodu na eura nebyla patrná. To se ale mění. Důkazem silné poptávky po euru je jeho posilování a to nejen k dolaru, ale i k dalším významným světovým měnám. Když bylo dosaženo parity obou měn (tedy 1 euro = 1 dolar), bylo to považováno za obrovský úspěch. Euro ale posiluje stále, dolar ztrácí (viz graf níže). Před nedávnem se dokonce spekulovalo, že by se i ropa začala vedle dolarů obchodovat také v eurech.


Graf vývoje eura a dolaru k české koruně

Euro a Česká republika
Nové členské státy Evropské unie vkládají do eura velké naděje. Ne všichni ekonomové a politici však sdílejí stejný názor. A tak tedy jak už to bývá, jedni jsou pro rychlé přijetí, druzí jsou proti. Nejen na politicích ale záleží. Své si řekne také sama Unie. Existují přísná kritéria, které musí stát žádající o vstup do měnové unie splnit. Jsou to tzv. Maastrichtská kritéria:

  1. Stabilita kurzu  (dva roky v tzv. ERM 2)
  2. Deficit veřejných rozpočtů  (jeho výše v poměru k HDP nesmí překročit 3 %)
  3. Veřejný dluh  (výše v tržních cenách k HDP nemůže překročit 60 % HDP)
  4. Kritérium cenové stability  (průměrná míra inflace nesmí během jednoho roku překročit o více než 1,5 procentní body míru inflace tří nejúspěšnějších členských států s nejnižší inflací)
  5. Kritérium dlouhodobých úrokových sazeb (průměrná dlouhodobá nominální úroková sazba členského státu  nesmí překročit o více než 2 procentní body úrokovou sazbu tří nejúspěšnějších členských států s nejnižší mírou inflace)

Podmínky 1, 3, 4 a 5 nebude problém splnit. Podmínka druhá je tvrdý oříšek hlavně pro pány ministry financí stávající i budoucí. Hospodaření státu je schodkové již několik let, politici vytvářejí dluh pro budoucí generace a financují ho novými a novými emisemi dluhopisů. Schodky státních rozpočtů pravidelně překračují ona povolená 3 %. Stávající ministr financí Sobotka podle Lidových novin navrhuje plošné snižování výdajů ministerstev o 4 % ročně. Tím by se mělo uspořit 63 miliard v letech 2006 a 2007 a to by zajistilo hladké splnění konvergenčního kritéria. Ministerstva se však svých financí vzdát nechtějí a urputně se brání. Jak souboj dopadne uvidíme na sklonku tohoto roku při sestavování nového státního rozpočtu.

Pro občany
Zavedení eura ve dvanácti státech se neobešlo bez kritiky od  občanů. Kritizovalo se hlavně zdražování. Toto samozřejmě hrozí i u nás. Obchodníci jistě využijí zavedení eura a zaokrouhlí ceny svého zboží a služeb nahoru. Nenápadně. I přes toto viditelné zdražení si však občané států měnové unie nové euro chválí. Mezi klady patří hlavně jednoduchost při cestování a samozřejmě mezinárodní obchodní a platební styk.

Další finanční tipy a triky naleznete zde.

Autor článku

Pavel Nesejt  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: FinTriky