Téma týdne: Co by měli všichni studenti vědět...
Poslední dobou je v médiích často slyšet o přijímacích zkouškách na střední školy. Rozruch způsobil nový školský zákon. Drama, které někteří rodičové prožívají se svými ratolestmi by se mohlo opakovat opět po čtyřech letech, až se po maturitách budou studenti hlásit na školy vysoké. Naštěstí snad rodiče nic podobného nečeká, přijímací řízení na vysokou školu se řídí jinými pravidly. Pryč je doba, kdy se za totality mohla podávat pouze jediná přihláška na VŠ, a když se náhodou nezadařilo, maturant chtě nechtě nastoupil do pracovního procesu. Plány, ambice i sny byl ty tam. Z možného perspektivní lékařky nebo konstruktéra se jedním škrtem mohla stát zdravotní sestra nebo mistr na dílně. Dnes může středoškolák podat přihlášek kolik chce. Výběr té správné fakulty se ale musí řídit také určitými pravidly. Jak se orientovat v desítkách vysokých škol a univerzit a stovce fakult? Základní otázka zní: Co chci v životě dělat? Čeho chci dosáhnout? Na co mám schopnosti? Jsem ochoten se denně učit? Nesmíme ale zapomínat na peníze a teoretické šance se na tu kterou fakultu dostat.
Začátek je v nás
Střední škola dává dostatečný čas a prostor na to, aby se mladý člověk rozhodl kterým směrem se po maturitě vydá. Někdo má jasno ihned od počátku: další studium si nepřipouští. Někdo zase jde za svým jasným cílem jaderného fyzika, jiného čeká kariéra v profesionální armádě. Jinou průpravu nám dá všeobecné gymnázium, jinou průmyslovka a zcela jinak budeme připraveni ze střední školy vojenské. Pokud si student pořád nevybral, pak má na každé škole pedagogického poradce a s ním může konzultovat a radit se.
Každá fakulta je jiná
Mladý člověk vhozený do bujarého vysokoškolského života zažívá nekonečný pocit svobody a volnosti. Často a rychle tak zapomene na to podstatné - učit se. Student prvního ročníku obvykle neumí rozdělit čas na zábavu a povinnosti. A tak se stává, že velká část studentů (hlavně technických fakult) skončí ještě dříve, než se dostanou k první zkoušce. Učení to není jen zkouškové období. S velkou mírou volnosti jde obrovský kus odpovědnosti. Student musí být připraven na to, že převážnou většinu svého volného času musí věnovat učení a jen malý zbytek z celého týdne může hledat zábavu a relaxaci.
Peníze
I finance hrají svoji roli. Už při podávání samotné přihlášky na konkrétní fakultu platíte poplatek a to ne zrovna malý. Pohybuje se v řádech stokorun a může být i tisícový. A pět přihlášek po 1000 korunách může být pro rodinný rozpočet zátěží. Je tedy potřeba volit uvážlivě a "nestřílet" jednu přihlášku za druhou. Poplatkem při podání přihlášky to ale nekončí. Studium na veřejných vysokých školách je zdarma, ale ubytování, doprava, studijní materiály, pomůcky, strava už nikoliv. Když k tomu připočítáme kapesné pak se bez nároku na nadstandard dostaneme na 5000 korun za měsíc, což je 50 000 za školní rok a tedy 250 000 korun za studia a to při té nejlevnější variantě!
Jiná fakulta - jiné šance
Když budeme, jako rodič, uvažovat "kam s ním", pak vezměme také v potaz šance na přijetí. Jinou šanci má mladý adept na přijetí na technické vysoké školy (90 i více procent), jinou na umělecké (běžně pod 10 %). Pokud chceme mít téměř stoprocentní jistotu úspěchu, musíme se poohlédnout po soukromém sektoru. Soukromé vysoké školy rostou jako houby po dešti (a to dokonce i v relativně malých městech jako je Třebíč, Přerov, Písek). Šance na přijetí jsou obrovské, studium si však nemůže dovolit každý. Více v následující tabulce.
Název vysoké školy | Šance na přijetí | Školné (v Kč za semestr) |
---|---|---|
Vysoká škola cestovního ruchu, hotelnictví a lázeňství | 100 % | 40 000 - 60 000 |
Pražský technologický institut | 100 % | 19 000 |
Vysoká škola podnikání | 99,7 % | 15 000 |
Vysoká škola logistiky | 83,6 % | neplatí se |
Zdroj: Lidové noviny
Termíny se blíží
Pokud budete letos podávat přihlášku na studium na vysoké škole, nebo pokud vaše děti končí školu střední a rozhodují se zda pokračovat dalších minimálně 3, ale spíše 5 a více let v dalším studiu, je právě teď ta ideální doba na ta správná rozhodnutí. Na většině fakult je termín pro podání přihlášek v prvním (a nejdůležitějším) kole konec února. Proto neváhejte, vybírejte a zvolte správně. Některé investice mohou být ztrátové, investice do vzdělání však nikdy!
Zde jsme pro vás připravily přehled internetových adres, kde se o vysokoškolském studiu dozvíte více:
Stáhněte si přihlášku na vysokou školu ve formátu PDF z našich stránek!
Další finanční tipy a triky naleznete na www.finance.cz/aktuality.