\"Chceme velmi důrazně nejen zaměstnavatelům, ale i široké veřejnosti dokázat, že mzdový vývoj v ČR začíná být vážným ekonomickým problémem,\" uvedla ČMKOS. Chce podpořit zaměstnance a odboráře při vyjednávání o zvýšení výdělků.
Odbory doporučují pracovníkům firem vyjednávat pro příští rok se zaměstnavateli o reálném růstu mezd o tři až pět procent, nominálně tedy o zhruba 4,5 až 6,5 procenta. Ve veřejném sektoru budou požadovat přidání o pět procent, řekl už dřív předák ČMKOS Josef Středula. Podle něj se za posledních deset let mzdy zvýšily jen o sedm procent a k Rakouským odměnám by se ČR tímto tempem přiblížila zhruba za sto let. Zisky firem by se měly promítnout do výdělků, míní odboráři.
Podle Svazu průmyslu a dopravy ČR jsou představy odborů o růstu platů nereálné, firmy prý očekávají růst mezd o jedno až 1,5 procenta. Prezident svazu Jaroslav Hanák řekl, že zaměstnavatelé musí brát v úvahu i investice či produktivitu, která je nižší než ve vyspělých zemích.
S tím ale odbory nesouhlasí. \"ČMKOS nechce připustit, aby čeští zaměstnanci patřili mezi nejhůře placené v EU. Neodpovídají tomu ani dosahované výsledky většiny firem, ani dosahovaná úroveň produktivity práce u nás,\" uvedli dnes odboráři. Své požadavky chtějí podpořit právě na pražské manifestaci. Doprovázet ji má heslo \"Konec levné práce v ČR\".