O změně uvažovalo povodí podle něj již po povodni v roce 2002, kvůli následnému suchu ale od tohoto plánu ustoupilo. Nyní by se naopak mohla zvětšit retenční plocha i v dalších přehradách Vltavské kaskády, protože povodeň z roku 2002 by podle studie neudržela ani prázdná orlická přehrada. O těchto variantách chce nyní povodí jednat společně s ministerstvy zemědělství, životního prostředí a pro místní rozvoj.
Při zkoumání možností, jak proti povodním bojovat a ochránit Prahu před stoletou vodou, by se měly brát podle ministra zemědělství Mariana Jurečky do úvahy i další alternativy jako například výstavba přehrady na Berounce nebo zvýšení hranice bezpečného průtoku ve Vltavě pod kaskádou z 1500 na 2000 metrů krychlových za vteřinu. Tomu ale nyní brání řada domů, které podél řeky stojí.
Protipovodňová opatření by ale ovlivnila i rekreaci v okolí Vltavy. Podle studie, kterou vypracovalo České vysoké učení technické, se s rozšířením retenčního území na Orlíku sníží počet přístavních stání o necelou pětinu (19 procent) na zhruba 1200 stání. O zvětšení ochranného prostoru Vodní nádrže Orlík ze 62 milionů na 93 milionů metrů krychlových by měli nyní jednat úředníci Středočeského kraje.
Poslední velké záplavy postihly Česko v červnu 2013. Mají na svědomí 15 životů. V celé republice zasáhly přes 1200 obcí, evakuováno bylo přes než 26.000 lidí, z toho asi 11.000 v Ústeckém kraji. Celkové škody převýšily 15,3 miliardy korun, což je méně než čtvrtina škod, které způsobila povodeň v roce 2002.