Růst výdajů se zrychlil z dosavadního tempa 0,1 procenta a byl nejvyšší od srpna 2009. Ekonomové oslovení agenturou Reuters v průměru odhadovali zvýšení spotřeby o 0,7 procenta. Spotřebitelské výdaje se na výkonu největší světové ekonomiky podílejí více než polovinou.
Američané zejména zesílili nákupy automobilů a dalších nákladných položek zboží dlouhodobé spotřeby, jejichž nákupy se celkově zvýšily o 2,2 procenta. To je podle ekonomů dalším dokladem zvyšování dynamiky v ekonomice. Přispívá k tomu hlavně růst zaměstnanosti a nízké ceny benzinu, díky nimž mají spotřebitelé více peněz na jiné nákupy.
Předpokladem pokračujícího příznivého vývoje výdajů je nárůst příjmů, a ty se v květnu zvýšily o půl procenta, podobným tempem jako v dubnu. Příjmy zvyšuje začínající napětí na trhu pracovních sil, které vede ke zvyšování mezd.
Američané v předešlých měsících při rostoucích příjmech více šetřili a míra úspor se díky tomu vyhoupla na relativně vysokou úroveň nad pět procent. V květnu se tento ukazatel kvůli zrychlení výdajů snížil na 5,1 procenta z dubnových 5,4 procenta.
Americká ekonomika v prvním čtvrtletí klesla o 0,2 procenta pod tlakem nepříznivého zimního počasí, silného kurzu dolaru a poklesu investic do těžby ropy. Tyto nepříznivé faktory už ale ztrácejí část svého vlivu a ekonomové na základě údajů z maloobchodu, trhu práce a trhu bydlení předpokládají ve druhém čtvrtletí svižné oživení.