Na hlasovacích právech bude mít Čína podíl 26,6 procenta. Druhým největším akcionářem bude Indie, následují Rusko, Německo a Jižní Korea. Země definované jako \"z regionu\" budou v nové bance vlastnit celkem 75 procent.
V Pekingu se dnes sešli delegáti z 57 zemí, aby se zúčastnili podpisu stanov nové banky a stanovení akciových podílů a hlasovacích práv. Smluvní ustanovení podepsalo zatím 50 zemí, zbývajících sedm, což je Dánsko, Kuvajt, Malajsie, Filipíny, Nizozemsko, Jihoafrická republika a Thajsko, zatím ještě nezískalo k podpisu domácí souhlas.
AIIB má schválené základní jmění 100 miliard USD (2,5 bilionu Kč). Rozděleno bude do akcií v hodnotě 100.000 USD za kus.
Ministerstvo dodalo, že počáteční podíly a hlasovací práva Číny a dalších zakládajících členů budou postupně ředěny, spolu s tím, jak se budou připojovat další členové. Po získání souhlasu většiny ve správní radě může AIIB také zvýšit svůj základní kapitál a snížit podíl zemí v regionu, ale ne pod 70 procent, uvedla agentura Reuters.
AIIB má být institucí pro financování výstavby silnic, železnic, elektráren či telekomunikačních sítí v Asii. Z velkých zemí se projektu odmítly účastnit Spojené státy a Japonsko.